Nawigacja

Aktualności

Kieleckie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Obchody święta 1 marca 2020 r. rozpoczęły się w Kielcach przy pomniku ku czci pomordowanych żołnierzy podziemia antykomunistycznego na cmentarzu na Piaskach. Główne uroczystości odbyły się przed pomnikiem AK na skwerze Żeromskiego.

Cmentarz na Piaskach został szczególnie naznaczony polityką władz komunistycznych lat 1945-1956. Historycy wciąż próbują ustalić, ile osób pochłonęły sowieckie działania po 1945 r.

– Według najnowszych badań prowadzonych przez IPN, przez obozy i łagry przewinęło się 1,1 mln żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego. 250 tys. zostało aresztowanych i skazanych przez wojskowe sądy rejonowe w całej Polsce. Zginęło w walce lub zostało zamordowanych nie mniej jak 50 tys. żołnierzy. Wydano około 8 tys. wyroków śmierci. Sam Wojskowy Sąd Rejonowy w Kielcach wydał ich 164, z czego większość została wykonana – powiedział Leszek Bukowski z Delegatury IPN w Kielcach.

Po południu w bazylice katedralnej w Kielcach odprawiona została msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po nabożeństwie delegacje złożyły kwiaty przed ścianą straceń w dawnym więzieniu kieleckim przy ul. Zamkowej, a następnie rozpoczęły się uroczystości przed pomnikiem Armii Krajowej na skwerze Stefana Żeromskiego. Okolicznościowe przemówienia wygłosili m.in. wojewoda świętokrzyski oraz naczelnik Delegatury IPN w Kielcach dr Dorota Koczwańska-Kalita.

– Okazało się, że najnowsza historia Polski to wielka biała plama. Zmagamy się z zakłamanymi przez propagandę PRL faktami. Jeden z głównych problemów badawczych trwa do dziś. To niepodległościowa konspiracja antykomunistyczna. Zaczęliśmy przywracać i opowiadać tragiczną historię Polski po 1944 roku – powiedziała dr Koczwańska-Kalita.

Uroczystości zakończyły się Apelem Pamięci, salwą honorową, złożeniem kwiatów oraz odegraniem Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Inicjatywy Delegatury IPN w Kielcach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

do góry