Nawigacja

Aktualności

Podziemie niepodległościowe na Kielecczyźnie. Wykład z cyklu Sandomierskie Spotkania Naukowe – 5 marca 2020

W sandomierskim Ratuszu (ul. Rynek 1) odbędzie się 5 marca 2020 r. (godz. 18) spotkanie z dr. Ryszardem Śmietanką-Kruszelnickim z Biura Badań Historycznych IPN w Kielcach, który opowie o sile podziemia antykomunistycznego w regionie świętokrzyskim.

Żołnierze Wyklęci, czyli członkowie podziemia antykomunistycznego przeprowadzili na Kielecczyźnie kilkadziesiąt akcji zbrojnych wymierzonych w przedstawicieli władz Polski „ludowej”. Był to jeden z elementów ich działalności. Oprócz tego kierowane najczęściej przez osoby z rozwiązanej Armii Krajowej organizacje, kolportowały własne gazetki i ulotki, które służyły do łamania komunistycznego monopolu oraz zdobywały tajne, a zarazem drażliwe informacje dyskredytujące system wprowadzany w Polsce po 1945 r.

Wykład „Podziemie niepodległościowe w woj. kieleckim w latach 1945-1950. Struktury, dowódcy, działalność” będzie kolejnym spotkaniem z cyklu Sandomierskie Spotkania Naukowe. Organizatorami wydarzenia są Towarzystwo Naukowe Sandomierskie i Urząd Miasta w Sandomierzu.

do góry