Nawigacja

Aktualności

Wykład „Żołnierze Wyklęci na Kielecczyźnie” – Starachowice, 27 lutego 2020

Prezydent Starachowic i Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi im. Szarych Szeregów w Starachowicach zapraszają na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które rozpoczną się 27 lutego 2020 r.

W wydarzeniu weźmie udział Marek Jończyk z Biura Edukacji Narodowej IPN w Kielcach, który omówi działalność polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego na Kielecczyźnie oraz przedstawi sylwetki dowódców.

Następnie odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego „Zdobycie więzienia w Kielcach” w reż. Dariusza Walusiaka. Obraz przedstawia historię, która rozegrała się w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 r. Zgrupowane oddziały podziemia niepodległościowego dowodzone przez kpt. Antoniego Hedę „Szarego” uwolniły około 300 więźniów politycznych, głównie żołnierzy Armii Krajowej.

Program

  • godz. 9.00 – prelekcja Marka Jończyka „Żołnierze Wyklęci na Kielecczyźnie”, Urząd Miejski w Starachowicach, ul. Radomska 45
  • godz. 9.45 – projekcja filmu dokumentalnego „Zdobycie więzienia w Kielcach” w reż. Dariusza Walusiaka
  • godz. 10.45 – złożenie kwiatów przy tablicy poświęconej Żołnierzom Niezłomnym, kościół Wszystkich Świętych w Starachowicach
do góry