Nawigacja

Najważniejsze aktualności

80. rocznica pierwszej deportacji ludności żydowskiej z krakowskiego getta

28 maja 1942 r. Niemcy rozpoczęli akcję deportacyjną z getta dla Żydów w Krakowie. W maju i czerwcu oraz w październiku 1942 r. wywieźli do obozu śmierci w Bełżcu łącznie około 14 tys. osób, a ponad tysiąc zamordowali podczas samej deportacji.

XI edycja nagrody Świadek Historii. Zgłoszenia do 31 maja 2022

Oddział IPN w Krakowie oraz Delegatura IPN w Kielcach zapraszają instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne do zgłaszania lokalnych kandydatów w XI edycji nagrody honorowej Świadek Historii.

80. rocznica Akcji Reinhardt

17 marca 1942 r. Niemcy rozpoczęli realizację zbrodniczej Akcji Reinhardt. Trwała ona dwa lata i pochłonęła dwa miliony ludzkich istnień. Przede wszystkim Żydów – obywateli II RP. Masowemu ludobójstwu niemieccy zbrodniarze nadali jako kryptonim imię jednego z nich – Reincharda Heydricha, gospodarza osławionej konferencji w Wannsee pod Berlinem. To tam w styczniu 1942 r. opracowali plan wymordowania europejskich Żydów.

Galeria Plakatu IPN w Krakowie (2)

Wystarczy kliknąć w miniaturkę i pobrać duży plakat [PDF]

POWTÓRKA Z HISTORII. Popularnonaukowe teksty historyków z IPN w Krakowie i Kielcach oraz inne materiały edukacyjne

Ponad 350 materiałów. Ważne wydarzenia w Polsce i na świecie z ostatnich 150 lat. Ludzie, którzy zapisali się na kartach historii. Bohaterowie i zbrodniarze. Słynne i zapomniane miejsca, osoby oraz fakty. Fachowe syntezy historyczne.

Aktualności

Polecane

Na skróty

do góry