Nawigacja

Aktualności

Warsztaty „Czerwone maki na Monte Cassino” na kieleckim „Przystanku Historia”

21 maja 2019 r. w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach odbyły się warsztaty edukacyjne dla młodzieży, poświęcone jednej z najsłynniejszych bitew Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w czasie II wojny światowej.

Integralną częścią warsztatów była nauka śpiewania słynnej polskiej pieśni wojskowej. W zajęciach wzięli udział uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Bolechowicach oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Kielcach.

11 maja 1944 r. gen. Władysław Anders w rozkazie skierowanym do swoich oddziałów napisał: „Zadanie, które nam przypadło, rozsławi na cały świat imię żołnierza polskiego”. Siedem dni później w samo południe na gruzach klasztoru Monte Cassino odegrano hejnał mariacki, ogłaszając zwycięstwo polskich żołnierzy. Był to jednak również triumf ich sojuszników, gdyż w bitwie o Monte Cassino po stronie sprzymierzonych walczyli żołnierze dziesięciu narodowości z pięciu kontynentów. Wygrana bitwa otworzyła wojskom alianckim drogę na Rzym, który został zdobyty 4 czerwca 1944 r.

W walce o wzgórze zginęło 923 żołnierzy polskich, a 2931 zostało rannych. Na przełomie 1944 i 1945 r. powstał pomiędzy wzgórzami Monte Cassino a „593” polski cmentarz wojskowy, na którym spoczywa 1072 poległych żołnierzy Rzeczpospolitej. Dołączył do nich także gen. Anders.

Czerwone maki na Monte Cassino
Zamiast rosy piły polską krew.
Po tych makach szedł żołnierz i ginął,
Lecz od śmierci silniejszy był gniew.
Przejdą lata i wieki przeminą.
Pozostaną ślady dawnych dni
I tylko maki na Monte Cassino
Czerwieńsze będą, bo z polskiej wzrosną krwi.

Feliks Konarski

do góry