Nawigacja

Aktualności

Dwie nowe wystawy na kieleckim „Przystanku Historia” – maj 2019

Zapraszamy do Centrum Edukacyjnego „Przystanek Historia” IPN w Kielcach (ul. Warszawska 5), gdzie można obejrzeć wystawy zatytułowane „Na drodze do wolności. Wybory 4 czerwca 1989 roku do Sejmu i Senatu” oraz „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”.

Ekspozycja „Na drodze do wolności. Wybory 4 czerwca 1989 roku do Sejmu i Senatu” przybliża wydarzenia związane z przełomowym rokiem 1989 w Polsce – sytuację społeczno-polityczną końca lat osiemdziesiątych, przebieg obrad Okrągłego Stołu i wybory parlamentarne. Składają się na nią fotografie, dokumenty oraz druki ulotne, wśród nich głównie plakaty i afisze wyborcze. Najobszerniejsza część wystawy ukazuje atmosferę i przebieg kampanii wyborczej z perspektywy zarówno opozycyjno-solidarnościowej jak i koalicyjno-rządowej. Pokazano plakaty i ulotki z programami kandydatów, zachęcające, nieraz w satyryczny sposób, do udziału w wyborach. Interesujące są także zdjęcia ze spotkań i wieców przedwyborczych i z dnia głosowania, ukazujące prace komitetów i udział Polaków w wyborach. Wystawa została przygotowana przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych.

Wystawa „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia” poświęcona jest działalności i dorobkowi dwóch wielkich postaci polskiego Kościoła. Składa się głównie ze zdjęć archiwalnych i cytatów, dotyczących życia Karola Wojtyły i Stefana Wyszyńskiego. Kluczem do wystawy jest katalog podstawowych wartości będących filarami życia człowieka. Na nich opiera się „gramatyka życia”, podstawa funkcjonowania nie tylko jednostek, ale i społeczności, rodzin, wspólnot i narodów. Z tekstów autorstwa Wyszyńskiego i Wojtyły, często trudnych, wymagających, hermetycznych, wydobyto ich esencję. Wybrane cytaty pokazują podejście dwóch wielkich Polaków do podstawowych dla wszystkich pojęć. Są wskazówkami i przestrogami, jakie kard. Wyszyński i Jan Paweł II pozostawili Polakom na czas wytyczania naszej dalszej historii już bez ich bezpośredniej pomocy. Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

do góry