Nawigacja

Aktualności

Panel historyczny i obchody 96. urodzin gen. Bieńkowicza – Kraków, 13 maja 2019

13 maja 2019 r. w budynku Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Krakowie odbył się panel historyczny połączony z oficjalnymi obchodami 96. urodzin gen. Tadeusza Bieńkowicza „Rączego” (urodził się 15 kwietnia 1923 r.).

Dostojny Jubilat nie mógł niestety przybyć na spotkanie z powodu kłopotów zdrowotnych. Odwiedziła go w szpitalu i przekazała najlepsze życzenia organizatorka uroczystości, s. Witalisa Hanna Żaboklicka ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

Na początku spotkania dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał odczytał list gratulacyjny, który wystosował do gen. Bieńkowicza prezes IPN dr Jarosław Szarek.

„Pozostaje Pan dla współczesnych Polaków niedoścignionym wzorem bohaterstwa i waleczności. Niezłomnym żołnierzem, którego ani więzienie, ani tortury, ani nawet orzeczona przez komunistyczne sądy kara dożywotniego więzienia, nigdy nie zdołały pokonać. (...)

Powinienem długo wymieniać przykłady Pańskiej odwagi i prawości, lecz z pokorą przyznaję, że nikt, kto nie przeżyły wojny ani pierwszych lat powojennych, nie jest do końca w stanie uzmysłowić sobie, jak straszne były to czasy. Pozwoli Pan zatem, że wspomnę tylko brawurowy szturm z Pana udziałem na niemiecki garnizon w Horodnie na Polesiu oraz kilka innych akcji, w których zawsze stawał Pan w pierwszej linii, jak zdobycie Ejszyszek w rejonie solecznickim i stacji kolejowej Werenów, likwidację Ortskommendatury w Kaleśnikach czy odbicie kilkudziesięciu polskich skazańców z niemieckiego więzienia w Lidzie. (...)

Panie Generale. W obronie Ojczyzny, za broń chwycił Pan pierwszy raz mając siedemnaście lat i tak naprawdę tej broni nigdy Pan nie złożył. Nawet w najtrudniejszych chwilach »Rączy« nigdy nie zawiódł. Dziś Ojczyzna chyli czoła przed swoim Wiernym Obrońcą” – napisał m.in. prezes IPN.  

Część edukacyjną spotkania rozpoczęła prelekcja Kamili Sachnowskiej z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, zatytułowanej „Kwatera »Ł«. Panteon pod cmentarnym murem”. Krótkie wykłady wygłosili także pracownicy krakowskiego IPN: dr Wojciech Frazik (Niezłomne Kobiety – wierne Bogu i Ojczyźnie) i dr Dawid Golik (Leśnicy w służbie partyzantom).

Na zakończenie laudację na cześć gen. Bieńkowicza wygłosił płk Marcin Żal, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie. Nie mogło też zabraknąć urodzinowego tortu. Po spotkaniu w „Sokole”, w kościele sercanek przy ul. Garncarskiej odprawiona została msza święta w intencji Bożego błogosławieństwa i zdrowia dla gen. Bieńkowicza.

Organizatorem uroczystości był Instytut Religijno Patriotyczny św. Józefa Sebastiana Pelczara „Iskra Bożego Serca i Maryi” we współpracy z Oddziałem IPN w Krakowie, Małopolskim Kuratorem Oświaty, Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krakowie, Wojewódzkim Sztabem Wojskowym w Krakowie i XI Małopolską Brygadą Obrony Terytorialnej.

Tadeusz Bieńkowicz

Urodził się 15 kwietnia 1923 r. w Lidzie na ziemi grodzieńskiej. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej, służąc w 77. Pułku Piechoty AK Okręgu Nowogródzkiego pod dowództwem por. Jana Borysewicza „Krysi”. Walczył z okupantem niemieckim i sowieckim. Uczestniczył m.in. w brawurowym szturmie na niemiecki garnizon w Horodnie na Polesiu oraz wielu innych akcji, jak zdobycie Ejszyszek w rejonie solecznickim i stacji kolejowej Werenów, likwidacja Ortskommendatury w Kaleśnikach czy odbicie kilkudziesięciu polskich skazańców z niemieckiego więzienia w Lidzie. Następnie działał w Gdańsku, skąd – z uwagi na zagrożenie ze strony UB – wyjechał do Krakowa i rozpoczął studia na Akademii Handlowej. Należał przy tym do antykomunistycznej konspiracji. Został aresztowany w 1950 r. Przez siedem miesięcy poddawano go torturom, lecz oprawcy nie zdołali złamać Tadeusza Bieńkowicza. Bohaterski żołnierz został skazany na dożywocie. Wyszedł z więzienia w roku 1956.

Przez całe dziesięciolecia gen. Bieńkowicz krzewił wśród młodzieży wiedzę o zbrodni katyńskiej i prawdę o działalności AK oraz Żołnierzy Niezłomnych, zwłaszcza na Kresach. Jest współzałożycielem Związku Więźniów Okresu Stalinowskiego, pełni funkcje prezesa Polskiego Związku Więźniów Komunizmu w Krakowie, sekretarza Małopolskiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Fundacji Muzeum Historii AK, a także prezesa oddziału Nowa Huta w Związku Inwalidów Wojennych Rzeczpospolitej Polskiej. Jest członkiem Rady Honorowej Okręgu Nowogródzkiego ŚZŻAK w Warszawie, Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari, Stowarzyszenia Ziemi Lidzkiej w Lidzie.

Gen. Tadeusz Bieńkowicz szczyci się Orderem Wojennym Virtuti Militari V kl., został też odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych, Krzyżem Kampanii Wrześniowej, Krzyżem Więźnia Komunizmu z Mieczami, Odznaką Weterana, Honorową Odznaką Żołnierza AK.

do góry