Nawigacja

Aktualności

Krakowska Loża Historii Współczesnej. „Druki podziemne” – 15 maja 2019

Zapraszamy na spotkanie Krakowskiej Loży Historii Współczesnej, zatytułowane „Druki podziemne” – 15 maja 2019 r., „Przystanek Historia” IPN w Krakowie, ul. Dunajewskiego 8, godz. 18.

W dyskusji wezmą udział dr Cecylia Kuta z Oddziału IPN w Krakowie, autorka książki „Niecenzurowane. Z dziejów drugiego obiegu wydawniczego w Krakowie w latach 1976-1990” (IPN, Kraków 2019) oraz Tomasz Gugała i Adam Roliński. Rozmowę poprowadzi Roman Graczyk.

Fenomen „drugiego obiegu wydawniczego” jest niezrozumiały bez wyjaśnienia kontekstu, w którym się narodził. Otóż powstał on na masową skalę w roku 1976, a więc w momencie przesilenia politycznego, związanego z protestami robotniczymi w Ursusie i Radomiu, z falą represji policyjno-sadowych wobec ich uczestników oraz – uwaga! – z falą solidarności społecznej wobec represjonowanych. Owocem tej solidarności było m.in. powstanie we wrześniu 1976 r. Komitetu Obrony Robotników.

To był przełom przede wszystkim natury psychologicznej. Odtąd ludzie, którzy czuli się przez system szczególnie uciskani, zobaczyli, że jest ich wielu, policzyli się i – trawestując słowa sławnej piosenki Wojciecha Młynarskiego – „pewnego dnia dostrzegli, że mniej się boją”.

Jaki był zasięg wydawnictw niecenzurowanych w Krakowie w latach 1976-1990? Jaki był ich wpływ na atmosferę intelektualną i na wolę oporu wobec panującego systemu? Jak wpływały na wydawnictwa i pisma „pierwszego obiegu”? O tym będziemy rozmawiać na „Przystanku Historia”.

do góry