Nawigacja

Aktualności

Uroczystość upamiętniająca Piotra Bartoszcze

4 lutego 2024 r. odbyły się uroczystości w hołdzie Piotra Bartoszcze, którego 40. rocznica śmierci wypada 7 lutego. W wydarzeniu wziął udział dr hab. Filip Musiał, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie.

Przed rozpoczęciem oficjalnej części została odprawiona msza św. w intencji działacza rolniczej „Solidarności”. Następnie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gruszowie wręczono odznaczenia „W obronie polskiej ziemi” i odbył się panel konferencyjny, w którym wzięli udział Wojciech Gonera oraz Jan Łopuszański. Wydarzenie zakończyła dyskusja.

Organizatorem uroczystości było Polskie Forum Ludowo-Chrześcijańskie „Ojcowizna”.

Wieczorem 7 lutego 1984 roku w tajemniczych okolicznościach zginął Piotr Bartoszcze – działacz rolniczej „Solidarności”. Pochodził z rodziny o silnych tradycjach opozycyjnych, razem z ojcem Michałem i bratem Romanem współtworzył struktury NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność Chłopska” na Kujawach.

12 września 2016 r. śledztwo w sprawie śmierci Piotra Bartoszcze wznowił Instytut Pamięci Narodowej. W opinii, jaką dysponują prokuratorzy IPN, do śmierci przyczyniły się osoby trzecie, co wskazuje na zabójstwo Piotra Bartoszcze. Nie ma przesłanek wskazujących na kryminalne okoliczności zdarzenia. Wysoce prawdopodobne jest, iż doszło do niego ze względu na wcześniejszą działalność opozycyjną Piotra Bartoszcze. Wyniki śledztwa zostały przedstawione na konferencji prasowej 26 października 2017 r.

do góry