Nawigacja

Aktualności

Pamięci Romów – ofiar zbrodni w Imbramowicach i Wolbromiu

W 81. rocznicę niemieckiej zbrodni w Imbramowicach dr Maciej Korkuć, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie złożył kwiaty na mogile pomordowanych Romów. W 2020 r. w miejscu ziemnego kopczyka z wbitym krzyżem Instytut wybudował granitowy pomnik ku czci ofiar.

2 lutego 1943 r. funkcjonariusze niemieckiego Jagdkommando zamordowali w Imbramowicach 43 osoby narodowości romskiej, mężczyzn, kobiety i dzieci. Dzień później do siedziby niemieckiej policji w Wolbromiu przetransportowano jeszcze siedem osób narodowości romskiej, które wcześniej uniknęły rozstrzelania. One również zostały przez Niemców wywiezione na skraj lasu i zabite.
 
Niemiecki oddział do zadań specjalnych Jagdkommando został utworzony w Miechowie na początku 1943 r. W ciągu kilku miesięcy dokonał na terenie Kreishauptmannschaft Miechow wielu zbiorowych zbrodni na Polakach, Żydach i Romach. Rzeczywistym dowódcą tej i większości innych zbrodniczych akcji był dobrze zorientowany w terenie granatowy policjant z Miechowa, renegat i volksdeutsch Kazimierz Nowak.

Za zbrodnie na obywatelach RP Nowak został, w imieniu Państwa Polskiego, skazany na śmierć. Żołnierze Armii Krajowej wykonali na nim wyrok 24 czerwca 1943 r. Został ciężko ranny i zmarł po kilku dniach. W 1954 r. ciała zamordowanych Romów ekshumowano z dołów śmierci i przeniesione na cmentarz parafialny w Imbramowicach.

do góry