Nawigacja

Aktualności

W Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. Władysława Gurgacza, Ryszarda Kłaputa i ppor. Tadeusza Zajączkowskiego

14 września 2021 r. na cmentarzu Rakowickim – na nowej kwaterze wojennej, którą poświęcił bp Robert Chrząszcz – złożono do grobów szczątki Żołnierzy Wyklętych: ks. Władysława Gurgacza „Sema”, Ryszarda Kłaputa „Pomsty” i ppor. Tadeusza Zajączkowskiego „Mokrego”.

Prezes IPN Karol Nawrocki i jego zastępca dr hab. Krzysztof Szwagrzyk wręczyli rodzinom pochowanych rogatywki i portrety pogrzebowe. W imieniu rodzin głos zabrali: Urszula Mrozek z rodziny ks. Gurgacza, Grzegorz Zając, bratanek ppor. Zajączkowskiego i Robert Kłaput, bratanek Ryszarda Kłaputa.

Uroczystości rozpoczęły się w południe. Mszy świętej w kościele Mariackim przewodniczył bp Chrząszcz. Przed nabożeństwem zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy i wręczył przedstawicielom rodzin odznaczenia państwowe, przyznane pośmiertnie ppor. Zajączkowskiemu – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Ryszardowi Kłaputowi – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenia odebrali Grzegorz Zając, bratanek ppor. Zajączkowskiego i Robert Kłaput, bratanek Ryszarda Kłaputa. Ks. Gurgacz został w 2007 r. odznaczony pośmiertnie przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Po mszy wojewoda małopolski Łukasz Kmita odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego, a dyrektor gabinetu politycznego ministra obrony narodowej Łukasz Kudlicki – list szefa MON Mariusza Błaszczaka. Głos zabrał także prezes IPN dr Karol Nawrocki.

– Chciałbym być ich przyjacielem, bowiem to honor i zaszczyt być przyjacielem tych, których krew stała się fundamentem wolnej i niepodległej Rzeczpospolitej. (...) Wszyscy opowiedzieliście się po stronie wojny sprawiedliwej, w której reprezentowaliście wolną Polskę i legalne jej władze. Za ten wybór czekały Was prześladowania, więzienie, brutalne przesłuchania i w końcu śmierć. Nie dość że Was zamordowano, to jeszcze chciano wymazać z narodowej pamięci. Dzisiejszy dzień jest dowodem na to, że wolna Rzeczpospolita Polska nigdy nie pozwoli o Was zapomnieć – powiedział dr Nawrocki.

Następnie kondukt pogrzebowy przeszedł ulicami Krakowa na cmentarz Rakowicki. Po zakończeniu uroczystości Kwatera Wojenna Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego 1939-1963 uzyskała oficjalny status grobu wojennego, pozostającego pod opieką Rzeczpospolitej Polskiej. Szczątki ks. Gurgacza, Ryszarda Kłaputa i ppor. Zajączkowskiego IPN odnalazł podczas prac prowadzonych w latach 2017-2018 na cmentarzu Rakowickim.

Wystawa na Przystanku Historia

Do końca października na Przystanku Historia IPN przy ul. Dunajewskiego 8 w Krakowie można oglądać wystawę „Ks. Władysław Gurgacz. Kapelan Polski Podziemnej”, którą 14 września 2021 r. otworzyli prezes IPN dr Karol Nawrocki oraz dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz. Wśród gości wernisażu był m.in. poseł Antoni Macierewicz.

– Znakiem czasu roku 1945 w Polsce i w całej Europie Środkowo-Wschodniej był fakt, że na tej szerokości geograficznej doszli do władzy ludzie, którzy chcieli wymazać Boga z naszej kultury. Którzy w miejscu Boga chcieli postawić Marksa, a w miejscu Jezusa Chrystusa – Lenina. Tak odczytując znaki czasu ks. Władysław Gurgacz musiał być krzepicielem serc i dusz tych, którzy walczyli z sowieckim barbarzyństwem – powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki.


Na wystawie zaprezentowano obrazy i artefakty związane z ks. Gurgaczem, pochodzące za zbiorów Muzeum Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego w Starej Wsi koło Brzozowa (Podkarpackie) oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Scenariusz wystawy przygotowali dyrektor krakowskiego IPN dr hab. Filip Musiał i dr Dawid Golik, kierujący pionem poszukiwań i identyfikacji. Kuratorki wystawy to Agnieszka Masłowska i Roksana Szczypta-Szczęch.

Scenariusz wystawy: dr hab. Filip Musiał, dr Dawid Golik. Kuratorki wystawy: Agnieszka Masłowska, Roksana Szczypta-Szczęch.

Nowa kwatera na cmentarzu Rakowickim

Będzie miejscem spoczynku szczątków żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy polegli w walce z okupantem niemieckim i sowieckim lub zostali zamordowani w akcjach represyjnych oraz w wyniku innych zbrodni. Została sfinansowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Zbudowaliśmy ją we współpracy z wojewodą małopolskim, Zarządem Cmentarzy Komunalnych w Krakowie oraz Urzędem Miasta Krakowa.

 

do góry