Nawigacja

Wideorelacje, spoty i dokumenty filmowe

Stan wojenny. Między historią a pamięcią

Referat dr. hab. Filipa Musiała, otwierający panele dyskusyjne pt. „Stan wojenny w Małopolsce z perspektywy czterdziestu lat”

Propagandowa taktyka władzy, polegająca na podkreślaniu w oficjalnym przekazie, iż stan wojenny został wprowadzony w trosce o dobro Polski i jej obywateli oraz przedstawianiu komunistycznego reżimu jako odpowiedzialnych i statecznych sterników państwa w przeciwieństwie do awanturniczej, jakoby, „Solidarności” – to jeden z elementów referatu dr. hab. Filipa Musiała, otwierającego panele dyskusyjne pt. „Stan wojenny w Małopolsce z perspektywy czterdziestu lat”, które 10 grudnia 2021 r. odbyły się w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie.

Dyrektor krakowskiego IPN dodał ponadto, że kanałami nieoficjalnymi ekipa Jaruzelskiego starała się rozpowszechniać informacje o sowieckim zagrożeniu i propagować koncepcję stanu wojennego jako mniejszego zła. Jak wynika z badań opinii publicznej, mimo upływu 40 lat i szczegółowych badań nad historią PRL, komunistyczna narracja wciąż ma bardzo wielu zwolenników.

do góry