Nawigacja

Książki – Kraków

Władysław Wasilewski „Oset”, „Odrowąż” (1921–1943). Harcerski instruktor i partyzancki dowódca

  • Okładka
    Okładka

Marek Jedynak, Władysław Wasilewski „Oset”, „Odrowąż” (1921–1943). Harcerski instruktor i partyzancki dowódca, Kielce 2016, 104 s., ISBN 978-83-943749-2-1

Wersja elektroniczna publikacji w Bibliotece Cyfrowej IPN

Władysław Wasilewski „Oset”, „Odrowąż” do 1939 r. był harcerskim instruktorem i drużynowym w Hufcu Harcerzy ZHP w Skarżysku-Kamiennej. W czasie II wojny światowej działał w wielu konspiracyjnych organizacjach (Polska Organizacja Zbrojna, Polska Niepodległa, Gwardia Ludowa, Armia Krajowa). Był także dowódcą partyzanckiego oddziału GL i AK.

Niniejsza praca zawiera szczegółowy opis jego życia. Odpowiada na pytania, kim był, skąd pochodził i w jakich warunkach dorastał. Jakim był synem, bratem, kolegą, harcerzem, konspiratorem, nauczycielem i partyzanckim dowódcą? Jak zmieniała się jego osobowość oraz kto miał na nią wpływ? W jakim stopniu jego marzenia i dążenie do samorealizacji przez dokonanie wielkich czynów wyznaczały kierunki jego aktywności? Wreszcie, jakie role życiowe podejmował i która z nich była najważniejsza? I na koniec – czy i jak dalece powojenna legenda odpowiada prawdzie, a w jakiej mierze mitologizuje tę postać?

Chociaż był najmłodszym dowódcą plutonu w Zgrupowaniach Partyzanckich AK „Ponury”, osobistym przykładem zjednywał podkomendnych i towarzyszy broni. Jego ofiarna postawa, a także przedwczesna śmierć stanowią świadectwo obcowania z historią człowieka wyjątkowego, o którym pamięć nie przemija.

 

Gdzie kupić publikacje:

Kraków

do góry