Nawigacja

Fotorelacje

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Kraków, 1 marca 2020

1 marca 2020 r. w Krakowie odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które zostały zorganizowane przez Towarzystwo Parku im. dr. Jordana, Wojewodę Małopolskiego i Oddział IPN w Krakowie przy wsparciu Małopolskiego Kuratora Oświaty Barbary Nowak.

Uroczystości rozpoczęły się od koncelebrowanej mszy świętej w katedrze na Wawelu pod przewodnictwem bp. Damiana Muskusa. Po uroczystym nabożeństwie w patriotycznym pochodzie, który przeszedł ulicami Krakowa (m.in. Grodzka, Rynek Główny, Piłsudskiego) do parku Jordana przeszło kilka tysięcy osób. W marszu wzięli udział żołnierze, kombatanci, przedstawicie władz lokalnych, Lasów Państwowych, środowisk patriotycznych, uczniowie szkół podstawowych, liceów i harcerze niosący wizerunki Żołnierzy Wyklętych, m.in. rotmistrza Witolda Pileckiego, ppłk. Łukasza Cieplińskiego, Inki, Henryka „Bartka” Flame, Józefa „Ognia” Kurasia. Wśród popiersi bohaterów narodowych, w parkowej Galerii Wielkich Polaków XX wieku, odbyła się ostatnia część uroczystości.

Tu zostały odczytane listy od prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra Jarosława Gowina. Wojewoda Piotr Ćwik uhonorował Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości: Małgorzatę Janiec, dr Macieja Korkucia naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie, Dariusza Walusiaka i Piotra Litkę.

W swoim przemówieniu dyrektor krakowskiego IPN dr hab. Filip Musiał zaznaczył, że w 2020 roku będziemy obchodzić 75 rocznicę utworzenia Zrzeszenia WiN, w którym prezesem Okręgu Krakowskiego był ppłk Łukasz „Pług” Ciepliński, nieodłącznie związany z dzisiejszym świętem. 1 marca w rocznicę śmierci „Pługa” obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Łukasz Ciepliński, wraz z innymi członkami WiN, został skazany na karę śmierci przez rozstrzelanie. Wyrok został wykonany 1 marca 1951 roku. Szef IPN przypomniał też o pokazowym procesie krakowskim z 1947 r., podczas którego odmówiono ułaskawienia i skazano na karę śmierci Józefa Ostafina, Waleriana Tumanowicza i Alojzego Kaczmarczyka – działaczy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Wyrok wykonano w więzieniu Montelupich w Krakowie 13 listopada 1947 r. – Do dziś nie wiemy gdzie zostali pochowani, nie spoczniemy dopóki ich nie odnajdziemy – dodał dyrektor Musiał.

Na zakończenie uroczystości odczytano apel pamięci, a następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikami żołnierzy.

do góry