Nawigacja

Konkursy historyczne

Pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej. Webinar z udziałem dr Tomasza Domańskiego

Oddział IPN w Krakowie oraz Małopolski Kurator Oświaty wraz z wydziałami katechetycznymi Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Krakowskiej i Kurii Diecezjalnej w Tarnowie zapraszają osoby przygotowujące się do udziału w Małopolskim konkursie literacko-dokumentalnym „Młody Dokumentalista 2023/2024” do wysłuchania webinaru z udziałem dr. Tomasza Domańskiego pt. „Pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej”.

Małopolski konkurs literacko-dokumentalny „Młody Dokumentalista 2023/2024”, odbywający się pod hasłem „… bo ratujemy życie”, z okazji beatyfikacji rodziny Ulmów oraz w związku z ustanowieniem roku 2024 Rokiem Rodziny Ulmów, został ogłoszony 6 października 2023 r. i przeznaczony jest dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych z Małopolski. Zadanie konkursowe polega na napisaniu reportażu jako pracy indywidualnej, poświęconej wybranej osobie lub osobom (np. rodzinie) Polaków ratujących Żydów na terenie okupowanej przez Niemców Polski w latach 1939-1945. Bohaterami przygotowywanych reportaży mogą być nie tylko osoby uhonorowane tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Patronat honorowy nad projektem objęli: dr Wanda Półtawska (zmarła po ogłoszeniu konkursu), metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski, biskup diecezji tarnowskiej Andrzej Jeż.

Patronat medialny: Miesięcznik Nauczycieli i Wychowawców Katolickich „Wychowawca”, Tygodnik Katolicki „Niedziela”, „Gość Niedzielny”, Radio Dobra Nowina Małopolska.

Jednocześnie organizatorzy już dziś zapraszają do wysłuchania drugiego webinaru, z którym będzie można się zapoznać po 7 grudnia 2023 r.

  • Zgłoszenia prac będziemy przyjmować w dniach 1-19 stycznia 2024 r.
  • Rozstrzygnięcie konkursu – 20 marca 2024 r. podczas gali finałowej
do góry