Nawigacja

Aktualności

IPN współfinansował tablicę pamięci żołnierzy AK, Henryka i Karola Czeczów, którą odsłonięto w Bieżanowie

W Centrum Kultury Podgórza Dwór Czeczów przy ul. ks. Popiełuszki 36 w Krakowie odsłonięto 14 lutego 2020 r. tablicę upamiętniającą kuzynów, Henryka i Karola Czeczów, żołnierzy Armii Krajowej, poległych w 1944 r. w walce z Niemcami. Uroczystość odbyła się w 78. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w AK.

Tablicę odsłonili dyrektor centrum Anna Grabowska i naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie dr Maciej Korkuć. Mistrzem ceremonii był Stanisław Kumon ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Podczas uroczystości głos zabrał m.in. dyrektor Muzeum AK dr Marek Lasota, który reprezentował prezydenta Krakowa.

Henryk i Karol Czeczowie de Lindenwald byli kuzynami. Henryk ps. „Lasek” (1917-1944) był synem właścicieli dworu w Bieżanowie, podchorążym AK, żołnierzem Oddziału Partyzanckiego AK „Błyskawica”, harcerzem Szarych Szeregów, członkiem zrzeszającej przedstawicieli ziemiaństwa konspiracyjnej organizacji o kryptonimie „Uprawa” – „Tarcza”. Poległ 30 sierpnia 1944 r., w walce z Niemcami w rejonie w pobliżu Książa Wielkiego, podczas marszu oddziału ze wsparciem dla powstania warszawskiego.

Karol ps. „Baca” (1924-1944) urodził się w majątku Zaborze koło Oświęcimia, wychowywał się natomiast w Bieżanowie. Także był żołnierzem AK, członkiem Oddziału Partyzanckiego „Lisowczycy”, działającego na terenie Obwodu AK Myślenice, którego żołnierze utworzyli na tym obszarze (Dobczyce, Wiśniowa, Raciechowice) w 1944 r. tzw. Rzeczpospolitą Raciechowicką. Poległ 12 września 1944 r. podczas bitwy z Niemcami o most glichowski.

Uroczystość była częścią III Konferencji Bieżanowskiej „Gromadzkie Repozytorium Pamięci”. Bartłomiej Jurzak z Biblioteki Publicznej Kozy (pow. bielski, woj. śląskie), mieszczącej się w pałacu, który kiedyś należał do rodziny Czeczów, przybliżył zebranym sylwetki Henryka i Karola Czeczów oraz innych członków rodu. Krótkie referaty wygłosili też historycy z krakowskiego IPN. Dr Marcin Chorązki mówił o strukturach Polskiego Państwa Podziemnego na przykładzie konspiracji ziemian „Tarcza” – „Uprawa” – „Opieka”, Roksana Szczypta-Szczęch o proteście głodowym w Bieżanowie, a Michał Malec o ks. Adolfie Chojnackim. Uczestnicy spotkania mogli także obejrzeć dwie okolicznościowe wystawy.

Oddział IPN w Krakowie jest jednym z fundatorów tablicy. Spotkanie zorganizowały: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich EDEN, Stowarzyszenie 10 Czerwca i Centrum Kultury Podgórza Dwór Czeczów.

do góry