Nawigacja

Aktualności

Projekcja filmu „Polskie Państwo Podziemne 1939-1945” – Kielce, 25 lutego 2020

W związku z 78. rocznicą powstania Armii Krajowej, w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach (ul. Warszawska 5) 25 lutego 2020 r. (godz. 17) zaprezentowany zostanie film dokumentalny, przedstawiający działania zbrojne, struktury cywilne, administracyjne i polityczne tworzące Polskie Państwo Podziemne.

Chodzi m. in. o struktury administracyjno-polityczne Delegatury Rządu na Kraj, tajne nauczanie, tajną prasę i wydawnictwa, działalność Rady Pomocy Żydom „Żegota”, podziemny wymiar sprawiedliwości i program „działań przyszłościowych”. „Polskie Państwo Podziemne 1939-1945” w reżyserii Andrzeja Sapii nie tylko skupia się na działaniach wojennych, ale również przedstawia całościowo unikatowe w skali europejskiej zjawisko tamtego okresu, jakim w rzeczywistości okupowanej Polski były struktury cywilne, administracyjne i polityczne, tworzące fenomen Polskiego Państwa Podziemnego.

Projekcja filmu będzie kolejnym spotkaniem w stałym cyklu „Seans historyczny”, w którym prezentujemy filmy fabularne, dokumentalne oraz reportaże z towarzyszącym im komentarzem historyka.

do góry