Nawigacja

Aktualności

Konferencja o II wojnie światowej – Morawica (woj. świętokrzyskie), 17 stycznia 2020

Delegatura IPN w Kielcach, Lokalna Grupa Działania „Perła Czarnej Nidy” oraz burmistrz Morawicy zapraszają na konferencję poświęconą wydarzeniom z okresu II wojny światowej na terenie gmin Morawica, Chęciny i Sitkówka-Nowiny w woj. świętokrzyskim.

W styczniu 1945 r. w Morawicy i okolicach rozegrała się jedna z największych bitew pancernych na ziemiach polskich i największa na ziemi świętokrzyskiej. Uczestniczyło w niej ponad tysiąc pojazdów pancernych, a pozostałości po niej widoczne są w krajobrazie do dziś, m. in. w postaci tzw. szlaku pancernego. Konferencja dotyczyć będzie bitwy, jej konsekwencji, a także „wyzwolenia”, które po niej nastąpiło. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa archiwalnych zdjęć z okresu powojennego, a także pokaz pojazdów militarnych. Zaprezentowane zostaną niemiecki transporter opancerzony oraz niemieckie i sowieckie mundury z 1945 r.

Program konferencji w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy, ul. Spacerowa 7

  • 10.00 – przywitanie gości przez prezesa LGD Marcina Dziewięckiego i burmistrza Morawicy Mariana Burasa
  • 10.30 – Konrad Maj z Archiwum Państwowego w Kielcach, Bitwa pancerna ze stycznia 1945 r. i pozostałości wojenne w krajobrazie wsi
  • 11.15 –dr Michał Zawisza z Delegatury IPN w Kielcach, Wyzwolenie, którego nie było
  • 12.00 – podsumowanie i zakończenie konferencji
do góry