Nawigacja

Aktualności

Harcerstwo niepokorne lat 80. „Archiwalna środa” na Przystanku Historia – Kraków, 4 grudnia 2019

Zapraszamy do Centrum Edukacyjnego „Przystanek Historia” IPN w Krakowie (ul. Dunajewskiego 8) na kolejne spotkanie z cyklu „Archiwalne środy” – 4 grudnia 2019 r., godz. 18.

W dyskusji zatytułowanej „Harcerstwo niepokorne lat 80. w dokumentach SB i archiwaliach ruchu harcerskiego”, o źródłach Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej będą rozmawić: Marcin Kapusta (Oddziałowe Archiwum IPN w Krakowie) i hm. Wojciech Hausner (ZHR).

Wiosną 1989 r. obok ZHP rozpoczęły działalność dwie jawne, choć nieoficjalne organizacje, które przywracały harcerstwu wartości patriotyczne, religijne i moralne. Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej i Związek Harcerstwa Polskiego rok założenia 1918 były formacjami, które wywodziły się z działającego w latach 80. niejawnego ruchu harcerskiego.

Warto przypomnieć, że ZHP było ściśle kontrolowane przez aparat represji PRL, który podejmował działania mające zapobiec utracie przez komunistów wpływu na to środowisko, a w szczególności jego oblicze ideowe. Przypadająca w 2019 roku 30. rocznica powstania ZHR jest dobrym momentem, by pokazać archiwalia, dotyczące „harcerstwa niepokornego”. Starszym instruktorom przypomną one czas harcerskiej służby w latach 80. XX wieku, a młodszym uzmysłowią, w jakich realiach organizowano „Białą Służbę” i inne akcje programowo-wychowawcze.

do góry