Nawigacja

Aktualności

Projekt edukacyjny krakowskiego IPN „Pamięć pokoleń”. Młodzież dba o groby i miejsca pamięci

Uczniowie szkół uczestniczących w projekcie, prowadzonym przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie, odwiedzili groby i miejsca pamięci, pozostające pod ich opieką. Uporządkowali teren, zapalili znicze i złożyli kwiaty.

Młodzież ze Szkoły Podstawowej w Malcu (gmina Kęty) opiekuje się pomnikiem żołnierza Batalionów Chłopskich Kazimierza Jędrzejowskiego i tablicą poświęconą podporucznikowi AK, cichociemnemu Stefanowi Jasieńskiemu. Dzieci z klas I i III pozamiatały liście, ozdobiły pomnik biało-czerwoną szarfą i zapaliły znicze.

Grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Kaszowie (gmina Liszki) opiekuje się pomnikiem ofiar pacyfikacji miejscowości przez Niemców. W projekcie uczestniczy także m.in. młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Krakowie. Ta placówka opiekuje się kwaterą na cmentarzu Rakowickim, gdzie pochowani są mieszkańcy Warszawy – uciekinierzy po powstaniu warszawskim.

Szkoła Podstawowa w Zawadce pod Tymbarkiem opiekuje się pomnikiem na cmentarzu parafialnym w Tymbarku, upamiętniającym żołnierzy poległych podczas II wojny światowej. Uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tarnowie mają z kolei pod opieką dwa groby na Starym Cmentarzu przy ul. Narutowicza w Tarnowie (mogiła trzech nieznanych żołnierzy polskich poległych w okolicach miasta oraz mogiła siedmiu żołnierzy zamordowanych przez gestapo).

O zmarłych pamięta także Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Rudce (gmina Wierzchosławice). Uczniowie opiekują się zbiorową mogiłą mieszkańców Rudki i Bobrownik Małych, zmarłych w czasie I wojny światowej, a także grobami żołnierzy na miejscowym cmentarzu wojennym.

Szkoła Podstawowa nr 54 w Krakowie opiekuje się dwoma grobami legionistów:Piotra Kantarka i Karola Jurkiewicza, którzy spoczywają na cmentarzu Rakowickim.

  • Pamięć pokoleń

To projekt edukacyjny Oddziału IPN w Krakowie skierowany do szkół podstawowych i średnich, polegający na organizacji opieki poszczególnych placówek nad miejscami pamięci narodowej, w tym nad grobami osób zasłużonych dla walk o niepodległości RP oraz ofiar systemów totalitarnych. Pamięć o osobach zasłużonych dla ojczyzny oraz o ważnych wydarzeniach w historii Polski stanowi ważny element wychowania młodzieży.

W naszym przedsięwzięciu bierze udział kilkadziesiąt szkół z całej Małopolski. Za całoroczną opiekę nad miejscami pamięci Instytut Pamięci Narodowej składa serdeczne podziękowania. Czekamy na następne fotorelacje.

do góry