Nawigacja

Aktualności

W Krakowie uczczono Dzień Polskiego Państwa Podziemnego

27 września 2019 r. przy Grobie Nieznanego Żołnierza na pl. Matejki odbyły się obchody 80. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, zorganizowane przez Oddział IPN w Krakowie, wojewodę małopolskiego i Wojewódzką Radę Kombatancką.

W uroczystościach uczestniczyli kombatanci, parlamentarzyści, przedstawiciele rządu, samorządu, służb mundurowych, delegacje korpusu dyplomatycznego, harcerze i poczty sztandarowe. W ceremonii wzięła również udział Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt i odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrali wojewoda małopolski Piotr Ćwik oraz dyrektor Oddziału IPN w Krakowie. Dr hab. Filip Musiał przypomniał, że pierwsze Polskie Państwo Podziemne zostało utworzone już w 1863 roku podczas powstania styczniowego i mimo że jego zasięg był znacznie skromniejszy niż w czasie II wojny światowej, to z wypracowanych wówczas zasad konspiracji mogły czerpać kolejne pokolenia Polaków. W imieniu Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej major Ryszard Brodowski, żołnierz AK, prezes Okręgu Małopolskiego Światowego Związku Żołnierzy AK dziękował za zorganizowanie uroczystości i liczny w niej udział.

Z rąk wojewody Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznane przez Prezydenta RP, odebrali: Małgorzata Bajur, Gerard Barczyk, Jerzy Batko, Bożena Bugajska, Stanisław Kurnik, Ryszard Majdzik, Lucjan Michalik, Agnieszka Miśkiewicz, Stanisław Pagacz, Bronisław Skoczek, Robert Springwald i Andrzej Tomaszewski. Decyzją ministra kultury Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” odznaczony został Ignacy Czwartos.

Po Apelu Pamięci oraz salwie honorowej złożono kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego, święto państwowe, obchodzone 27 września (uchwała Sejmu z 11 września 1998 r.).

  • 27 września 1939 r. w oblężonej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów WP Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację wojskową, mającą kontynuować walkę przeciwko obydwu okupantom.
  • 4 grudnia 1939 r. gen. Władysław Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej z siedzibą w Paryżu, jako organizację wojskową o charakterze apolitycznym i ogólnonarodowym.
  • 14 lutego 1942 r. gen. Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową. Jednym z głównych zadań dowództwa stało się przyspieszenie akcji scalenia wszystkich grup wojskowych w jedną organizację, podległą Rządowi RP na Uchodźstwie. Najważniejszym celem AK było prowadzenie walki z Niemcami oraz przygotowywanie kadr, a następnie sformowanie jednostek wojskowych w celu jawnego wystąpienia przeciw okupantowi w najbardziej sprzyjającym momencie wojny. Tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym. Drugiego takiego państwa nie było w całej Europie.
  • Polskie Państwo Podziemne – serwis internetowy IPN
  • Fenomen Polskiego Państwa Podziemnego
  • Testament Polski Walczącej. Ostatnie przesłanie Polskiego Państwa Podziemnego
do góry