Nawigacja

Aktualności

Projekcja filmu „Bitwa o honor miasta” – Kielce, 1 października 2019

Powstanie warszawskie w kontekście najważniejszych wydarzeń końca wojny oraz powstań w Paryżu i Pradze będzie tematem kolejnego spotkania na „Przystanku Historia” IPN w Kielcach – 1 października 2019 r., godz. 17, ul. Warszawska 5.

„Bitwa o honor miasta” w reżyserii Eugeniusza Starky’ego ukazuje jeden z najbardziej dramatycznych epizodów w historii XX wieku – największą bitwę ruchu oporu w Europie w czasie II wojny światowej. Przedstawia wkład narodu polskiego w walkę o wolność Europy, pokazuje heroizm, patriotyzm i poświęcenie ówczesnej generacji Polaków.

Pięć lat niemieckiej okupacji, łapanki, egzekucje, obozy koncentracyjne, nie pozostawiły warszawiakom alternatywy. Powstanie było odwetem za zbrodnie popełnione przez Niemców. Było sprawą honoru. Oblężenie Warszawy we wrześniu 1939 r. okazało się preludium do powstania w sierpniu 1944 r. Powstańcza Warszawa stała się swoistym drugim frontem na froncie wschodnim. To jedyny w historii II wojny światowej przypadek dwukrotnej walki miasta o wolność, godność i człowieczeństwo.

Projekcja filmu będzie kolejnym spotkaniem w cyklu „Seans historyczny”, w którym prezentujemy filmy fabularne, dokumentalne oraz reportaże z towarzyszącym komentarzem historyka.

do góry