Nawigacja

Aktualności

Skawina. Wojewódzkie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał uczestniczył 1 marca 2019 r. w Wojewódzkich Obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które zorganizowano w Skawinie.

Po mszy w kościele Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, na cmentarzu parafialnym odbyła się ceremonia poświęcenia pomnika nagrobnego śp. Józefa Górki – harcerza, członka NOW, ofiary represji komunistycznych. Gospodarzami uroczystości byli wojewoda małopolski i burmistrz Skawiny.

Lokalne struktury Narodowego Zjednoczenia Wojskowego powstały na terenie Skawiny wiosną 1946 r. W Małopolsce występowały one pod – używaną jeszcze w czasie okupacji – nazwą Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW). Członkowie skawińskich struktur NOW nie ukrywali się w lasach, lecz prowadząc zwykłą aktywność (ucząc się w szkołach i uczelniach, pracując w zakładach), byli równocześnie zakonspirowanymi członkami podziemia. Zajmowali się gromadzeniem i magazynowaniem broni, zbieraniem informacji o funkcjonariuszach UB, aktywistach PPR, prowadzeniem akcji ulotkowych oraz ochroną ludności przed szkodliwymi działaniami aktywistów komunistycznych.

W procesach, jakie wytoczono skawińskim członkom NOW w latach 1947-1951, sądzono 44 osoby, z których 43 skazano na kary więzienia od roku po karę śmierci włącznie (jedynie jedną uniewinniono). W wyniku represji zginęło dwóch członków skawińskiej NOW: pochodzący z Tyńca Tadeusz Stępkowski oraz mieszkaniec Skawiny Józef Górka. Zginął on w trakcie wykonywania pracy w karnym batalionie górniczym w kopalni „Wujek” w Katowicach (21 marca 1954 r.).

do góry