Nawigacja

Aktualności

Projekcja filmu „Mój przyjaciel Laluś” – Kielce, 5 marca 2019

Historia sierżanta Józefa Franczaka „Lalusia”, ostatniego Wyklętego, zastrzelonego 21 października 1963 r. podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych (woj. lubelskie), będzie tematem kolejnego spotkania w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach (ul. Warszawska 5), 5 marca 2019 r. Początek o godz. 17.

Film dokumentalny w reż. Dariusza Walusiaka ukazuje losy ostatniego niezłomnego partyzanta, podoficera żandarmerii wojskowej, żołnierz AK, który po śmierci swojego dowódcy i kolegów z oddziału, ścigany przez władze, ukrywał się 18 lat.

„Laluś” marzył o normalnym życiu, o rodzinie. Wiedział, że tego nie może mieć. Podczas ostatniego spotkania z przyjacielem, Wacławem Szaconiem „Czarnym”, powiedział: „Pragnę, by po śmierci chociaż moje kości spoczęły w grobie rodzinnym”. Historię w filmie opowiada jego przyjaciel oraz dzieci Wyklętych, które za niezłomną postawę swych rodziców płaciły wysoką cenę. W dokumencie wykorzystano fragmenty „Pamiętnika Zdzisława Brońskiego »Uskoka«”.

Projekcja filmu „Mój przyjaciel Laluś” będzie kolejnym spotkaniem w stałym cyklu „Seans historyczny”, w którym prezentujemy filmy fabularne, dokumentalne oraz reportaże z towarzyszącym im komentarzem historyka.

do góry