Nawigacja

Aktualności

Bogaty w wydarzenia Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kielcach

W ramach wojewódzkich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowano szereg inicjatyw upamiętniających żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego lat 1944-1956. Organizatorami głównych uroczystości byli wojewoda świętokrzyski oraz Delegatura IPN w Kielcach.

28 lutego 2019 r. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” odbyła się prezentacja spektaklu „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”. Kanwą spektaklu jest obraz procesu sądowego żołnierza podziemia antykomunistycznego, który splata się z historią rodzinną czasów współczesnych.

1 marca główne uroczystości ku czci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się na cmentarzu na Piaskach, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Po południu w Bazylice Katedralnej biskup Marian Florczyk odprawił mszę świętą w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po nabożeństwie zebrani przeszli do byłego kieleckiego więzienia, gdzie złożyli kwiaty pod ścianą straceń.

Dalszy ciąg uroczystości odbył się na skwerze im. Stefana Żeromskiego pod Pomnikiem Armii Krajowej. Po odegraniu hymnu państwowego kielczanie odmówili modlitwę i wysłuchali Apelu Pamięci, po czym żołnierze oddali salwę honorową. Po przemówieniach złożono kwiaty przed pomnikiem.

Walczyli z sowiecką okupacją o niepodległą Polskę. Byli prześladowani i torturowani. Skazywani na śmierć i zapomnienie. Od ośmiu lat 1 marca jest ich świętem. To ważny dzień ze względu na to, że odsłania nie tak dobrze znaną historię, losy powojenne żołnierzy. Dopiero od paru lat jest ona obecna w przestrzeni publicznej. Pokazuje jak Polacy reagowali na działania nowej władzy. Temu zjawisku od lat towarzyszą różne kontrowersje, ale badania naukowe przybliżają nas do pokazania prawdy na ten temat – powiedziała naczelnik Delegatury IPN w Kielcach dr Dorota Koczwańska-Kalita.

Na Skwerze Stefana Żeromskiego, gdzie stoi pomnik AK, kielecka delegatura IPN zaprezentowała wystawę „Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/1945-1956”.

1 marca odbył się również finał VI edycji wojewódzkiego konkursu „Żołnierze Niezłomni – Zapomnianym Bohaterom naszego regionu”. Zadaniem uczniów było wykonanie projektu pomnika lub tablicy, upamiętniającej wybranego Żołnierza Wyklętego, oddział zbrojny, miejsce walk, kaźni lub pochówku, związane z podziemiem antykomunistycznym na Kielecczyźnie. Z kolei w Kieleckim Centrum Kultury uczniowie szkół średnich obejrzeli projekcję filmową spektaklu „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”.

do góry