Nawigacja

Aktualności

Krakowianie oddali hołd Żołnierzom Wyklętym

W uroczystościach 3 marca 2019 r. w parku Jordana, przy popiersiach bohaterów narodowych, wzięli udział prezes IPN dr Jarosław Szarek i dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu, dr hab. Filip Musiał.

Po mszy świętej w katedrze na Wawelu, koncelebrowanej przez kilkunastu kapłanów pod przewodnictwem bp. Jana Szkodonia, żołnierze podziemia niepodległościowego, ich rodziny, przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, wielu stowarzyszeń i organizacji, młodzież, a także kompania honorowa Wojska Polskiego i wojskowa orkiestra przeszli przez Rynek Główny do parku Jordana.

W krakowskich uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczestniczyli m.in. minister Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta RP, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicepremier Jarosław Gowin, wojewoda małopolski Piotr Ćwik i senator Anna Maria Anders, córka gen. Władysława Andersa.

W swoim wystąpieniu prezes IPN mówił, że w setkach miejscowości w Polsce odbywają się w niedzielę uroczystości ku czci Żołnierzy Wyklętych. – To wielkie zwycięstwo naszej pamięci o zmaganiach o niepodległą Polskę, niestety już po śmierci Janusza Kurtyki. Lata jego pracy, lata pracy IPN... Dzisiaj mamy tego owoce – powiedział dr Szarek.

Dla tysięcy tych ludzi miejscem był las. Tam był skrawek wolnej Polski. Zabijano ich, mordowano, a później opluwano. Nie było kłamstwa i oszczerstwa, którym by tych najlepszych synów naszej ziemi nie obrzucono – mówił o Żołnierzach Wyklętych prezes IPN. Dodał jednak, że przesłanie płk. Łukasza Cieplińskiego, prezesa IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, zamordowanego przez komunistyczne władze 1 marca 1951 r., okazało się silniejsze od tych, którzy torturowali i kłamali.

W parku Jordana odczytano Apel Poległych, a kompania honorowa WP oddała salwę honorową. Następnie przedstawiciele władz, instytucji, organizacji i kombatantów, wśród nich wnuczka rtm. Witolda Pileckiego, złożyli kwiaty i zapalili znicze pod popiersiami wielkich Polaków XX wieku. Prezes IPN i dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu złożyli kwiaty pod postumentem płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

do góry