Nawigacja

Aktualności

Krakowskie Koncerty Galowe w Hołdzie Żołnierzom Wyklętym

3 marca 2019 r. sala Filharmonii Krakowskiej dwukrotnie wypełniła się publicznością, która wysłuchała dwóch Koncertów Galowych w Hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Oba wydarzenia zorganizował Oddział IPN w Krakowie i Stowarzyszenie Passionart.

Na widowni drugiego koncertu zasiadł prezes IPN. W krótkim wystąpieniu dr Jarosław Szarek przypomniał słowa Jana Olszewskiego (zdjęcie zmarłego niedawno byłego premiera wyświetlono na początku koncertu na ekranie): „Nie jestem w obowiązku, żeby się poddawać” oraz przesłanie Danuty Siedzikówny „Inki”: „Zachowałam się jak trzeba”.

To przesłanie tego pokolenia. Oni nigdy się nie poddali i dlatego po latach zwyciężyliśmy – powiedział prezes IPN. – Pomiędzy tymi dwoma stwierdzeniami,  żeby zachować się, jak trzeba i nie mieć obowiązku poddać się, mieści się historia Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych. I coś więcej; mieści się istota naszych dziejów, wierność podstawowym wartościom.

W Filharmonii zabrzmiały m.in. wybrane piosenki z płyt „Panny Wyklęte” i „Morowe Panny” oraz pieśni patriotycznych w aranżacjach Marka Pawełka, przy akompaniamencie Orkiestry Passionart pod dyrekcją Janusza Wierzgacza. Partie solowe wykonali laureaci III Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima”. Wystąpiły także: Chór Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagellonica, Dominanta – Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Chór Wielopokoleniowy z Zakliczyna.

Podczas pierwszego koncertu wręczono Nagrodę im. Danuty Siedzikówny „Inki”, przyznawaną przez Fundację Armii Krajowej w Londynie osobom lub instytucjom, które w sposób szczególny przyczyniają się do zachowania pamięci o uczestnikach drugiej konspiracji niepodległościowej. Wyróżnienie otrzymało Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im. II batalionu 18 pułku piechoty, za projekt „Wyklęci znad Bzury” oraz inne działania na rzecz upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych w powiecie sochaczewskim.

W trakcie drugiego koncertu Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, w imieniu szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, wręczyła medale „Pro Patria”. Wyróżnienia otrzymali: Krystyna Jakimek (więźniarka polityczna w czasach PRL), Jadwiga Martyna (córka Józefa Ostafina, członka II Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość), Jerzy Bukowski, Jan Brud, Maria Michałek, Stanisława Rozwadowska i Marek Śliwa (wszyscy z Zarządu Obszaru Południowego Zrzeszenia WiN w Krakowie) oraz Stanisław Dąbrowa-Kostka (por. AK, płk WP, odznaczony Krzyżem Walecznych, laureat nagrody IPN Kustosz Pamięci Narodowej) – w jego imieniu medal odebrał wnuk, Maciej Koszarski.

Krakowskie koncerty były częścią V Festiwalu Wolnej i Niezawisłej, którego partnerem głównym jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Partnerem wydarzenia była Fundacja AK w Londynie, zaś sponsorami festiwalu – IPN, Agencja Mienia Wojskowego, Leier Polska SA, drukarnia KPW i Urząd Gminy Tarnów.

do góry