Nawigacja

Aktualności

V Krakowskie Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych – 3 listopada 2018

Uroczystości patriotyczne z udziałem prezesa IPN i dyrektora Oddziału Instytutu w Krakowie

V Krakowskie Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych zgromadziły na Rynku Głównym środowiska kombatanckie i niepodległościowe. W uroczystościach, które odbyły się 3 listopada 2018 r. wzięli udział m.in. prezes IPN dr Jarosław Szarek i dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał.

Spod kościoła św. Wojciecha wyruszył Przemarsz Wyklętych. W pochodzie kroczyli żyjący jeszcze członkowie powojennego, niepodległościowego podziemia oraz potomkowie Wyklętych. Po okrążeniu Rynku uczestnicy uroczystości przeszli do bazyliki Mariackiej na wypominki i mszę świętą pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego. Prezes IPN uczestniczył w ceremonii odczytania nazwisk Żołnierzy Wyklętych.

Ostatnim punktem programu była uroczysta gala w Auli Jana Pawła II, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. W swoim wystąpieniu dyrektor krakowskiego IPN przypomniał, że Wyklęci byli ważnym ogniwem w łańcuchu wielu pokoleń Polaków, którzy przez dwa wieki poświęcali życie dla odrodzenia wolnej ojczyzny. W trakcie gali odbyła się projekcja dokumentu w reżyserii Dariusza Walusiaka pt. „Więzy krwi”. Film opowiada o o żołnierzach ze zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych Henryka Flamego „Bartka”.

Patronat honorowy nad V Krakowskimi Zaduszkami za Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych sprawowali metropolita krakowski, prezes IPN oraz szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

do góry