Nawigacja

Aktualności

W 2018 r. krakowski IPN zidentyfikował szczątki sześciu ofiar komunistycznego terroru

Prace ekshumacyjne w Małopolsce będą kontynuowane w 2019 r.

26 października 2018 r. zakończyły się, prowadzone w ramach śledztwa prokuratorskiego, dwutygodniowe prace archeologiczne w Glinniku-Przegorzałach. Mimo że nie udało się w ich trakcie natrafić na szczątki ofiar zbrodni niemieckich, to działania te zwieńczyły bardzo udany sezon krakowskiego pionu poszukiwawczo-identyfikacyjnego IPN.

Zlecone przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie badania archeologiczne i ekshumacje prowadzone były w tym roku na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, w Brzesku, Nowym Targu oraz w podkrakowskich Przegorzałach. Odnaleziono łącznie szczątki kilkunastu osób, które teraz czekają na identyfikację.

Dzięki pracom z poprzedniego roku udało się z kolei zidentyfikować sześciu zamordowanych przez komunistów partyzantów podziemia niepodległościowego, którzy teraz doczekają wreszcie godnego pochówku i upamiętnienia. To partyzanci związani ze zgrupowaniem Józefa Kurasia „Ognia”: Antoni Wąsowicz „Roch” (od listopada 1946 r. dowódca 3. kompanii zgrupowania), jego podkomendny Adam Domalik „Kowboj” i Stanisław Ludzia „Harnaś” (adiutant „Ognia” i dowódca oddziału „Wiarusy”). Ponadto odnaleziono komendanta powiatowego i dowódcę oddziału PAS NZW Tadeusza Gajdę „Tarzana” oraz jego podkomendnego Wiesława Budzika „Rolanda”, a także oficera WP i oddziału partyzanckiego „Błyskawica”/„Huragan”, Tadeusza Zajączkowskiego „Mokrego”. Więcej informacji  tutaj.

                        

W 2019 r. planowana jest kontynuacja prac na cmentarzu Rakowickim (wciąż spoczywa tam w nieodkrytych mogiłach kilkudziesięciu żołnierzy podziemia i działaczy niepodległościowych) oraz prawdopodobnie w Brzesku i Przegorzałach. Weryfikowane są także nowe informacje na temat ukrycia szczątków ofiar terroru niemieckiego i komunistycznego w innych zakątkach Małopolski. Kwerenda archiwalna dotycząca tych miejsc potrwa do wiosny 2019 r.

  • Prace archeologiczne IPN w Glinniku-Przegorzałach
    Prace archeologiczne IPN w Glinniku-Przegorzałach
  • Prace archeologiczne IPN w Glinniku-Przegorzałach
    Prace archeologiczne IPN w Glinniku-Przegorzałach
  • Prace archeologiczne IPN w Glinniku-Przegorzałach
    Prace archeologiczne IPN w Glinniku-Przegorzałach
do góry