Nawigacja

Aktualności

Wiesław Budzik ps. „Roland” (1920-1946)

Urodził się 4 grudnia 1920 r. w Łękawicy w powiecie tarnowskim, jako syn Marii z d. Sand i Józefa, zawodowego oficera Wojska Polskiego. W Tarnowie ukończył szkołę powszechną i uczęszczał do gimnazjum, a od 1937 r. uczył się w Korpusie Kadetów w Rawiczu, gdzie zdał w 1939 r. maturę. Po wybuchu wojny uciekł na Kresy. Przebywał tam do końca października. Jego ojciec został uwięziony przez Sowietów, a następnie zamordowany w Katyniu.

Po powrocie do domu Wiesław Budzik pracował na roli, a od marca 1941 r. w fabryce samolotów w Mielcu. Współpracował z ZWZ. W maju 1941 r. został aresztowany przez gestapo. Przebywał najpierw w więzieniu w Tarnowie, następnie kolejno w KL Gross-Rosen i w Hersbruck, filii KL Flossenbürg. Wiosną 1945 r. jego kolumna więźniów prowadzona do KL Dachau została uwolniona przez wojska amerykańskie.

Jesienią 1945 r. powrócił do kraju, a wiosną 1946 r. poznał w rodzinnej Łękawicy dowódcę oddziału NZW Tadeusza Gajdę „Tarzana”. Dołączył do jednostki, brał udział w przeprowadzanych przez partyzantów rekwizycjach, a w maju 1946 r. wykonał wyrok śmierci na jednym z żołnierzy „Tarzana”, podejrzanym o współpracę z UB. Kiedy „Tarzan” na stałe przeniósł się do Tarnowa, żeby organizować tu PAS NZW, Budzik uczestniczył w kilku akcjach ekspropriacyjnych na rzecz organizacji. Został aresztowany 4 sierpnia 1946 r. Podczas przesłuchania w PUBP, gdzie torturowano go przypalając mu polane benzyną nogi, zaczął składać zeznania obciążające żołnierzy PAS NZW. Uzyskane w ten sposób informacje pociągnęły za sobą liczne aresztowania, m.in. „Tarzana” i kilku jego żołnierzy oraz współpracujących z PAS NZW działaczy tarnowskiego inspektoratu Brygad Wywiadowczych WiN. Rozpoczęte wówczas śledztwo doprowadziło do rozbicia II Zarządu Głównego WiN.

Wiesław Budzik został skazany 27 września 1946 r. przez WSR w Krakowie (na sesji wyjazdowej w Tarnowie) na karę śmierci. Wyrok wykonano 21 października 1946 r. w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie. Szczątki Wiesława Budziak potajemnie pogrzebano na cmentarzu Rakowickim, gdzie odnaleziono je w październiku 2017 r.

do góry