Nawigacja

Aktualności

IX edycja konkursu "Orła WRONa nie pokona" - Starachowice, 7 grudnia 2017 r.

7 grudnia 2017 r. o godz. 12.00 w Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach  odbyła się IX edycja konkursu "Orła WRONa nie pokona", organizowanego przez Stowarzyszenie "Wolni i Solidarni 1980-1989”,  we współpracy z kielecką delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej i Starostwem Powiatowym w Starachowicach. Konkurs jest częścią projektu „Zima Wasza Wiosna Nasza”, realizowanego w ramach programu „Patriotyzm Jutra” prowadzonego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Tematem wiodącym tegorocznej edycji była „Rodzina, ech rodzina…". W ramach konkursu uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu starachowickiego rozwiązywali test związany z najważniejszymi wydarzeniami z lat 1980-1989, zarówno w aspektach ogólnopolskich jak i regionalnych.

W przerwach pomiędzy poszczególnymi turami konkursu młodzież mogła wysłuchać wspomnień zaproszonych świadków historii. Pani Aleksandra Markowskia opowiedziała o pierwszych dniach stanu wojennego i towarzyszącym jej strachu o najbliższych, w tym o internowanego męża. Historycy z kieleckiej delegatury IPN Marzena Grosicka i Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki podsumowali spotkanie krótkimi prelekcjami na temat stanu wojennego w Polsce i Regionie Świętokrzyskim.

Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła Magdalena Gąsior z II Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach. Drugie miejsce zajęła Julia Kolanowska z I LO, zaś trzecie miejsce Wiktor Serwicki z Gimnazjum Społecznego w Starachowicach.

Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, w tym publikacje i gry planszowe IPN. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali również nagrody książkowe.

Gratulujemy!

do góry