Nawigacja

Aktualności

Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku

Uroczyste zakończenie VI edycji projektu edukacyjnego w Krakowie

W Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie zamknęliśmy 5 czerwca 2018 r. szóstą edycję projektu edukacyjnego „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”. Uroczystość poprowadziła Anna Zechenter z krakowskiego oddziału IPN, a ilustrowany slajdami wykład, poświęcony lwowskim szkołom i ich nauczycielom wygłosił dr Paweł Naleźniak. Potem małopolska wicekurator oświaty Halina Cimer, ks. prof. Jacek Urban z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał wręczyli nagrody nauczycielom i uczniom.  

To była już szósta edycja projektu edukacyjnego „Kresy”, przeprowadzona przez krakowski IPN i UPJPII. Przedsięwzięcie adresowane jest do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Chodzi o zapoznanie młodzieży z historią Kresów I i II RP w XX i XXI wieku oraz narodów je zamieszkujących, ze szczególnym uwzględnieniem losu Polaków, którzy na tych ziemiach od pokoleń żyli i pracowali, zostali z nich wypędzeni lub mieszkają tam współcześnie.

Najważniejszą częścią projektu jest konkurs wiedzy. Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy pisemnej lub multimedialnej na wybrany temat, na podstawie dostępnej literatury, zgromadzonych dokumentów, wspomnień i materiału ikonograficznego.

Projekt został objęty honorowym patronatem małopolskiego kuratora oświaty oraz Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich/Oddział w Krakowie, Stowarzyszenia „Stanica Kresowa”, Ogólnopolskiego Okręgu Żołnierzy AK Obszaru Lwowskiego im. Orląt Lwowskich Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

do góry