Nawigacja

Aktualności

Krzyż Wolności i Solidarności dla śp. Ksawerego Bogacza

Pogrzeb zasłużonego działacza „Solidarności” w Krakowie

4 czerwca 2018 r. na cmentarzu Rakowickim w Krakowie pochowano zasłużonego działacza „Solidarności”, śp. Ksawerego Bogacza, który zmarł 27 maja. W imieniu Prezydenta RP, przedstawiciele Oddziałowego Archiwum IPN w Krakowie przekazali małżonce Zmarłego zaszczytne odznaczenie państwowe – Krzyż Wolności i Solidarności.

Ksawery Bogacz (ur. 1948 w Kietrzu koło Raciborza) był absolwentem i pracownikiem AGH, informatykiem i elektronikiem. W 1980 r. należał do inicjatorów powołania Komitetu Założycielskiego „Solidarności” na AGH, a następnie do władz związku na uczelni. W 1981 r. został delegatem na I Wojewódzki Zjazd Delegatów Regionu Małopolska.

Po wprowadzeniu stanu wojennego uczestniczył w strajku okupacyjnym na AGH. Do końca lat 80. XX wieku działał w zakonspirowanych strukturach „Solidarności”. Zaangażował się w prace związane z drukiem i kolportażem podziemnych wydawnictw, m.in. „Kroniki Małopolskiej”. Brał udział w antyreżimowych demonstracjach. Po jednej z nich został zatrzymany i skazany na karę grzywny. Był przez wiele lat kontrolowany operacyjnie przez organy bezpieczeństwa PRL. Od 1989 r. działał w reaktywowanej „Solidarności” na AGH.

do góry