Nawigacja

Aktualności

Promocja płyty „Niezłomni”

7 marca 2024 r. w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie odbyła się promocja płyty „Niezłomni”, nagranej przez Orkiestrę Reprezentacyjną Straży Granicznej.

W promocji płyty wziął udział dr Michał Wenklar, zastępca dyrektora Oddziału IPN w Krakowie oraz ppłk SG Leszek Mieczkowski, naczelnik Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

Dyrektor Wenklar powiedział:

– Dzisiaj przyda 75 rocznica śmierci mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. Pamięć o Żołnierzach Wyklętych, o powojennym podziemiu niepodległościowym, jest jednym z głównych zadań Instytutu Pamięci Narodowej od początku jego istnienia. (...) Staramy się pamiętać o dwóch rzeczach: po pierwsze, żeby walkę powojennego podziemia wpisywać w szerszy kontekst. Nie tylko w ciągłość z podziemiem wojennym, ale żeby również ukazywać to w szerszym kontekście, jako jeden z etapów w tej wielkiej sztafecie walki o niepodległość. (...) A po drugie: staramy się szukać atrakcyjnych form przekazu. I taką formą może być przekaz muzyczny.

Głos zabrał również ppłk Mieczkowski:

– Płyta wkomponowuje się w to, co robimy na co dzień. Głównym nurtem działalności koncertowej jest promocja tradycji narodowościowej, przypominanie młodzieży poprzez koncert edukacyjny o naszej historii, bohaterach, tych bezimiennych i tych, których wszyscy znany. Ale i o tym, jak ważny jest patriotyzm, jak ginęli za naszą ojczyznę ci wszyscy, o których pisze się i śpiewa w różnych pieśniach i piosenkach. W tym tych, które również zawarte są na tej płycie.

Nagrań 11 utworów dokonano w studio Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu. Wydanie płyty jest wspólnym przedsięwzięciem Karpackiego Oddziału Straży Granicznej im. 1. Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu oraz Oddziału IPN w Krakowie.

„Niezłomni” to wyjątkowa płyta, która odwołuje się do pojęcia wolności będącego rdzeniem polskiej duszy. Jesteśmy wspólnotą, która wolność umiłowała nade wszystko. Dążymy do wolności, walczymy o nią, gdy ją tracimy. Chcemy w sposób wolny i suwerenny o sobie decydować.

Płyta poświęcona jest powojennemu podziemiu niepodległościowemu, postrzeganemu w szerszym kontekście historycznym. Wyrastało ono z dorobku i idei Polskiego Państwa Podziemnego. Walczyli w nim żołnierze rozwiązanej Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich czy Narodowej Organizacji Wojskowej, świadomi, że wkroczenie Armii Czerwonej przyniosło nową niewolę, a utracona w 1939 r. niepodległość nie została odzyskana.

Z jednej strony „Niezłomni” byli spadkobiercami wielkiej tradycji polskiego oporu z lat II wojny światowej, a z drugiej – sami stali się punktem odniesienia dla następnych pokoleń. Dlatego wśród zaproponowanych utworów są zarówno odnoszące się bezpośrednio do powojennego podziemia, jak i odwołujące się szerzej do myśli o Polsce wolnej i demokratycznej. Ważne miejsce zajmują m.in. pieśni z czasów „Solidarności”.

Lista utworów

 1. Hymn Polski – muz. anonim, sł. Józef Wybicki, opr. K. Sikorski, A. Wiśniewski
 2. Wariatka – muz. Maleo Reggae Rockers, sł. Anna Brachaczek, arr. Marek Pawełek – Wiktoria Ziobrowska
 3. Polskie Skrzydła – muz. Włodzimierz Korcz, sł. Ernest Bryll, arr. Marek Pawełek – Wiktoria Kołodziej
 4. Pieśń wiktorii – muz. Hubert Gasiul i Ania Rusowicz,  sł. Ania Rusowicz, arr. Marek Pawełek –  Irena Michalska, Soul Sanok
 5. Panie Generale – muz. Dariusz Malejonek, sł. Halina Mlynkowa, arr. Marek Pawełek – Kamila Kosakowska, Soul Sanok
 6. Jedna chwila – muz. Dariusz Malejonek, sł. Michał Konarski, arr. Marek Pawełek – Irena Michalska
 7. Temat muzyczny z filmu „Hubal” – muz. Wojciech Kilar, opr. Bolesław Szulia
 8. Biały Krzyż – muz. Krzysztof Klenczon, sł. Janusz Kondratowicz, arr. Krystian Siwek – Wiktoria Kołodziej
 9. Cisza, modlitwa katyńska – muz. Tomasz Struzik, sł. Tomasz Struzik, arr. Grzegorz Mielimąka – Wiktoria Ziobrowska, Wiktoria Kołodziej
 10. Niezwyciężeni – muz. Monika Brewczak. sł. Maria E. Szulikowska, arr. Marek Pawełek – Soul Sanok pod dyrekcją Moniki Brewczak
 11. Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos – muz. Grzegorz Tomczak, sł. Grzegorz Tomczak, arr. Mirosław Racewicz – Irena Michalska – Soul Sanok
 • Promocja płyty „Niezłomni”. Fot. Żaneta Wierzgacz (IPN)
 • Promocja płyty „Niezłomni”. Fot. Żaneta Wierzgacz (IPN)
 • Promocja płyty „Niezłomni”. Fot. Żaneta Wierzgacz (IPN)
 • Promocja płyty „Niezłomni”. Fot. Żaneta Wierzgacz (IPN)
 • Promocja płyty „Niezłomni”. Fot. Żaneta Wierzgacz (IPN)
 • Promocja płyty „Niezłomni”. Fot. Żaneta Wierzgacz (IPN)
do góry