Nawigacja

Aktualności

Kwiaty i znicze od IPN na mogile powstańców styczniowych w Tarnowie

22 stycznia 2023 r., w 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma i wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz oraz zastępca dyrektora krakowskiego oddziału IPN Cecylia Radoń złożyli kwiaty i zapalili znicze na mogile powstańców, na starym cmentarzu w Tarnowie.

W Tarnowie, w zbiorowym grobie zwieńczonym dużym krzyżem pochowano kilkunastu powstańców zmarłych od ran w szpitalu miejskim oraz w majątku książąt Sanguszków w Gumniskach (obecnie osiedle Tarnowa). Początkowo miejsce pochówku oznaczono kopcem z głazów, z wyrytymi nazwiskami pochowanych. W latach 80. XIX wieku z inicjatywy Komitetu Weteranów Powstania Listopadowego i Styczniowego, przy wsparciu finansowym społeczeństwa, podjęto decyzję o nowym urządzeniu mogiły. Obecna forma urządzenia mogiły pochodzi z 1891 r. i została zachowana przy kolejnych pracach renowacyjnych. Z zapisów w księgach cmentarnych, wynika, że w późniejszych latach grzebano tu również weteranów powstania 1863 r.

Na kamiennym kopcu umieszczony jest herb z okresu powstania styczniowego, przedstawiający orła, litewską Pogoń oraz Archanioła Michała. Na głazach umieszczone są tabliczki upamiętniające uczestników powstania poległych lub zmarłych z ran w 1863 r. i jego weteranów zmarłych w późniejszych latach.

  • Mogiła powstańców styczniowych w Tarnowie. Fot. Janusz Ślęzak (IPN)
    Mogiła powstańców styczniowych w Tarnowie. Fot. Janusz Ślęzak (IPN)
do góry