Nawigacja

Aktualności

83. rocznica wybuchu II wojny światowej

Mszą świętą w katedrze wawelskiej, której przewodniczył ks. prof. Jacek Urban rozpoczęły się krakowskie uroczystości w rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Uroczystość w Krakowie

Główna część uroczystości odbyła się na cmentarzu Rakowickim. Przy pomniku Żołnierzy Września i Armii Kraków zebrali się kombatanci, przedstawiciele władz, wojsko, policja, stowarzyszenia i mieszkańcy Krakowa. Organizatorami byli Wojewoda Małopolski oraz Oddział IPN w Krakowie.

- Spotykamy się jak co roku, aby oddać hołd tym, którzy we wrześniu 1939 roku oddali życie, broniąc Polski. Dla nas i innych krajów Europy środkowo-wschodniej ten konflikt nie skończył się w 1945 roku. Na odzyskanie wolności musieliśmy poczekać do roku 1989, kiedy mogliśmy wejść na drogę prawdziwej niepodległości. Dzisiaj stajemy przy grobach żołnierzy września 1939 roku, mając świadomość, że oddajemy hołd tym, którzy jako pierwsi stanęli w obronie Ojczyzny, ale nie byli ostatni. Po nich przyszły kolejne pokolenia, które walczyły o wolny kraj. Tych z września 1939 r. charakteryzowało to, że poszli w bój nie tylko dlatego, że dostali taki rozkaz, ale dlatego, ponieważ byli głęboko przekonani, o tym, że taka jest powinność żołnierza Wojska Polskiego - przemawiał dr hab. Filip Musiał, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

Uroczystości w Wysokiej k. Jordanowa

1 września 2022 r., w 83. rocznicę ataku Niemiec i Słowacji na Polskę i wybuchu II wojny światowej, odbyła się tradycyjna uroczystość w Wysokiej koło Jordanowa. W tym miejscu w pierwszych dniach wojny żołnierze Wojska Polskiego stawili bohaterski opór przeważającym siłom najeźdźców. Świadectwem ich bezgranicznego oddania Ojczyźnie jest tamtejszy cmentarz wojenny, który jest poddany gruntownej przebudowie i remontowi.

Uroczystość rozpoczęła się przemarszem wojska, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, pocztów sztandarowych oraz wszystkich zaproszonych gości spod budynku OSP w Wysokiej do kościoła pw. Nawiedzenia NMP. Po Mszy Świętej w intencji Ojczyzny odbyły się dalsze obchody na terenie remontowanego cmentarza żołnierzy poległych w 1939 r. Odczytany został m.in. list, który do uczestników uroczystości skierował dr Maciej Korkuć, Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Na koniec delegacje oddały hołd żołnierzom, składając kwiaty pod pomnikiem na cmentarzu. Oddział IPN w Krakowie reprezentowali: dr Dominika Pasich oraz Dawid Terelak, pracownicy Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa.

1 września 1939 nastąpił atak Niemiec na Polskę i początek II wojny światowej. O godz. 4.45 niemiecki pancernik szkolny „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska, bronionej przez załogę (około 200 żołnierzy) pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego. Przez siedem dni bohatersko odpierała ona powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu.

Do historii przeszła także bohaterska obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Polacy poddali się dopiero po południu, gdy budynek poczty został podpalony. Miesiąc później zostali rozstrzelani przez Niemców.

Jedną z pierwszych zaatakowanych miejscowości był Wieluń, zbombardowany przez Luftwaffe. Liczbę ofiar szacuje się na około 1200 cywilów.

Infografiki historyczne. Wrzesień 1939

Wrzesień 1939. Serwis specjalny IPN

English version: https://1september39.com

do góry