Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie nowego pomnika nagrobnego st. sierż. Jerzego Kudasa ps. „Karaś”

1 września 2022 r. w rocznicę wybuchu II wojny Światowej odsłonięto nowy pomnik nagrobny st. sierż. Jerzego Kudasa ps. „Karaś”. Organizatorem uroczystości była „Brygada Polskich Drużyn Strzeleckich” we współpracy z Oddziałem IPN w Krakowie oraz burmistrzem Miasta i Gminy Kunów.

  • Śp. Jerzy Kudas

Po mszy świętej celebrowanej przez proboszcza parafii św. Władysława w Kunowie za duszę żołnierza i wszystkich poległych w walce o niepodległość, proboszcz dokonał poświęcenia nagrobka. W imieniu Instytutu Pamięci Narodowej głos zabrał naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Oddziału IPN w Krakowie dr Maciej Korkuć.

W uroczystości brały udział liczne poczty sztandarowe oraz kompania honorowa Świętokrzyskiej Brygady WOT. Na koniec wydarzenia złożone zostały kwiaty na grobie ś.p. Jerzego Kudasa oraz pod krzyżem upamiętniającym poległych w II Wojnie Światowej.

Z wnioskiem o kompleksowy remont grobu zwrócił się do IPN Jerzy Brożyna w imieniu "Brygady Polskich Drużyn Strzeleckich". Mogiła została wybudowana według wzoru mogił Weteranów Walk o Niepodległość krakowskiego oddziału IPN, który sfinansował całość prac.

Jerzy Kudas (1915-1944)

Jerzy Kudas (1915-1944) pochodził z Ostrowca Świętokrzyskiego. Ukończył Szkołę Lotniczą w Dęblinie. Służył w 6. Pułku Lotniczym we Lwowie. Po walkach we wrześniu 1939 r. kampanii znalazł się w Kunowie, gdzie już na początku października 1939 r. zorganizował oddział konspiracyjny liczący kilkanaście osób. Od nazwy samolotów, w których był strzelcem pokładowym przyjął ps. „Karaś”. Na terenie rodzinnego gospodarstwa Kudasów urządził magazyn broni. Z początkiem 1940 r. grupa „Karasia” weszła w skład struktury ZWZ. Oddział w Kunowie stał się jedną z najlepiej uzbrojonych placówek na terenie Kielecczyzny. W 1942 r. Jerzy Kudas służył pod komendą cichociemnego mjr. pil. Stanisława Kostki Krzymowskiego ps. „Kostka”, który zaczął organizować tzw. oddziały powietrzne AK w ramach Referatu Lotniczego. Dowodził „oddziałem lotniczym” przy Inspektoracie AK Sandomierz, złożonym z 50 żołnierzy. Brał udział w rozlicznych akcjach zbrojnych m.in. w Ostrowcu Świętokrzyskim, w Opatowie, pod Wąchockiem.

Podczas jednego z transportów uzbrojenia, który odbywał się 30 czerwca 1944 r. na stacji w Skarżysku został zatrzymany przez niemiecki Bahnschutz. Podjął próbę ucieczki jednak został przez Niemców śmiertelnie postrzelony. Pochowano go na cmentarzu parafialnym w Kunowie.

do góry