Nawigacja

Aktualności

Znicze pamięci w 74. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego

25 maja 2022 r. o 21.30 – w godzinę śmierci rtm. Witolda Pileckiego, zamordowanego z wyroku komunistycznego sądu w więzieniu na warszawskim Mokotowie – w całym kraju zapłonęły znicze pamięci. W Krakowie patriotyczna uroczystość odbyła się pod popiersiem bohatera w parku Jordana.

Pod popiersiem w Galerii Wielkich Polaków XX wieku w parku Jordana w Krakowie hołd rotmistrzowi złożyły zastępca dyrektora oddziału IPN Cecylia Radoń oraz dyrektor Biura Wojewody Małopolskiego Monika Kolasa, a także m.in. przedstawiciele Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Obszar Południowy.

Pod pomnikiem na terenie Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu znicze zapalili Jacek Kwilosz, zastępca naczelnika Archiwum IPN w Krakowie i prorektor szkoły dr Radosław Folga. Pomnik patrona uczelni odsłonięto w 2018 r. Oświęcimska szkoła zajmuje m.in. budynek, do którego 14 czerwca 1940 r. Niemcy przywieźli pierwszy masowy transport więźniów do KL Auschwitz. Do obozu zagłady trafiło wówczas 728 Polaków, m.in. członkowie niepodległościowej konspiracji oraz aresztowani w obławach i łapankach.

W Świętokrzyskiem patriotyczne uroczystości odbyły się w Krasocinie (pow. Włoszczowa) i Kierzu Niedźwiedzim (pow. Skarzysko-Kamienna). Społeczność Zespołu Placówek Oświatowych im. rtm. Witolda Pileckiego w Krasocinie upamiętniła rocznicę śmierci rotmistrza zapalając znicz pamięci i składając kwiaty przy tablicy w budynku szkoły. Dzieci z najmłodszych klas utworzyły znak Polski Walczącej w hołdzie patronowi szkoły. Krasocińska placówka zdobyła w tym roku po raz drugi z rzędu Złotą Odznakę Rotmistrza w ogólnopolskim turnieju organizowanym przez Muzeum Dom Rodziny Pileckich.

W Kierzu Niedźwiedzim przed pomnikiem patrona Szkoły Podstawowej im. Rotmistrza Pileckiego odbyło się uroczyste złożenie wieńców i zniczy. W obchodach brali udział naczelnik Delegatury IPN W Kielcach Dorota Kotwańska-Kalita, jej zastępca Patrycja Zatorska-Milewska, wójt gminy Skarżysko Kościelne Jacek Bryzik oraz radni, ks. Grzegorz Jędrzejczyk, poczet sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kierzu Niedźwiedzim, Koło Gospodyń Wiejskich Kierzanki, a także licznie zgromadzeni uczniowie, rodzice i nauczyciele.

Znicze pamięci zapłonęły także w Parku im. rtm. Witolda Pileckiego w Nielepicach (gm. Zabierzów), gdzie Jackowi Kwiloszowi towarzyszył sołtys Nielepic Stanisław Dam. Pod tablicą pamiątkową w klasztorze bernardynów w Alwerni znicz pamięci zapalił dr Marcin Krzek-Lubowiecki z krakowskiego IPN. Rtm. Pilecki schronił się tam 28 kwietnia 1943 r. po ucieczce z KL Auschwitz.

Znicze zapalono także w budynku Wielozawodowego Zespołu Szkół im. rtm. Witolda Pileckiego w Zatorze. IPN reprezentował Michał Masłowski, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej. Dr hab. Cecylia Kuta, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych złożyła hołd rotmistrzowi przy tablicach w Publicznej Szkole Podstawowej im. Pileckiego w Jodłówce, obok Dworku w Koryznówce (Nowy Wiśnicz) i na Rynku w Bochni.

Rotmistrz Witold Pilecki

25 maja 1948 r. o godz. 21.30 komuniści zabili jednego z najdzielniejszych obrońców Niepodległej. Żołnierza Armii Krajowej, organizatora ruchu oporu w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz, uczestnika powstania warszawskiego.

Służbę Polsce rozpoczął w czasie wojny z bolszewikami w 1920 r. Walczył podczas kampanii wrześniowej 1939 r., a następnie w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. W 1940 r., wykonując misję zleconą przez dowództwo ZWZ, dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, by zdobyć informacje o zbrodniach Niemców i zorganizować konspirację niepodległościową. Na skutek zagrożenia dekonspiracją podjął decyzję o ucieczce, którą udało mu się szczęśliwie przeprowadzić.

W 1944 r. walczył w powstaniu warszawskim, w zgrupowaniu Chrobry II. Od 1945 r. służył w 2. Korpusie Polskim we Włoszech, skąd – decyzją gen. Władysława Andersa – wrócił do Polski, by odtworzyć rozbite po działaniach wojennych struktury wywiadowcze, działające dla Rządu RP na Uchodźstwie. Został aresztowany w maju 1947 r., osadzony w areszcie śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie i poddany okrutnemu śledztwu. Mimo tortur do końca zachował żołnierską postawę. Pozostał wierny dewizie: Bóg, Honor, Ojczyzna.

Pokazowy proces przed komunistycznym sądem trwał dwa tygodnie. Rtm. Pilecki i jego podwładni zostali skazani za „szpiegostwo”. Orzeczono trzy kary śmierci i kilka długoletniego więzienia. Ostatecznie Tadeuszowi Płużańskiemu i Marii Szelągowskiej kary śmierci zamieniono na dożywotnie więzienie. Rtm. Pilecki został zamordowany strzałem w potylicę, wieczorem 25 maja 1948 r. Ciało złożono w nieoznaczonym miejscu na warszawskich Powązkach.

Przed II wojną światową Witold Pilecki gospodarował w rodzinnym majątku w Sukurczach. Organizował pomoc społeczną, kółka rolnicze i kursy przysposobienia wojskowego. Założył rodzinę. Rozwijał zdolności artystyczne: rysował, malował, pisał wiersze…

Do 1989 r. wszelkie informacje o dokonaniach i losie Witolda Pileckiego podlegały w PRL ścisłej cenzurze. W lipcu 2006 r. prezydent Lech Kaczyński, w uznaniu zasług Witolda Pileckiego i jego oddania sprawom ojczyzny, odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego. , W 2013 r. został pośmiertnie awansowany na pułkownika.

Znicze pamięci w całym kraju

do góry