Nawigacja

Aktualności

Prezydent udekorował Adama Macedońskiego Orderem Orła Białego

91-letni krakowski artysta i działacz niepodległościowy Adam Macedoński odebrał 6 maja 2022 r. nadany mu w ubiegłym roku Order Orła Białego, najwyższe polskie odznaczenie. Podniosła ceremonia z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbyła się we wnętrzach Pałacu Biskupa Erazma Ciołka (Muzeum Narodowe). W imieniu prezesa IPN gratulacje odznaczonemu złożyła Cecylia Radoń, zastępca dyrektora oddziału Instytutu w Krakowie.

Adam Macedoński pochodzi ze Lwowa, ale od 1939 r. związany jest z Krakowem. Przez wiele dziesięcioleci publikował satyryczne rysunki, wiersze i krótkie utwory prozatorskie m.in. w „Dzienniku Polskim”, „Przekroju”, „Szpilkach” i „Tygodniku Powszechnym”.

Od wczesnej młodości poświęcił się walce o niepodległą Polskę. W 1946 r., będąc uczniem gimnazjum im. Witkowskiego w Krakowie, wstąpił do Narodowego Ruchu Oporu (podległego Ruchowi Oporu AK). Zorganizował dwie grupy NRO. W 1946 r. brał udział w demonstracji z okazji święta 3 maja w Krakowie i w strajku szkolnym. Pod koniec października został aresztowany. Uciekł i ukrywał się. Po ogłoszeniu amnestii w marcu 1947 r. wrócił do Krakowa.

Działał w wielu organizacjach opozycyjnych. W 1960 r. uczestniczył w obronie Krzyża Nowohuckiego, założył w Krakowie Międzynarodowe Studio Folk Songu, propagujące prawa człowieka. W latach 70. współpracował z Komitetem Obrony Robotników, Studenckim Komitetem Solidarności, Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela, a później z Konfederacją Polski Niepodległej. W 1978 r. założył Instytut Katyński, wydający konspiracyjnie „Biuletyn Katyński”. Został internowany w stanie wojennym.

W 2011 r. IPN wyróżnił go tytułem Kustosza Pamięci Narodowej, trzy lata później krakowski samorząd nadał mu tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

do góry