Nawigacja

Aktualności

VII Marsz Katyński w Kielcach

Mieszkańcy miasta, młodzież szkolna, przedstawiciele służb mundurowych, władze miasta i województwa, grupy rekonstrukcyjne, kombatanci – tysiąc osób wzięło udział w VII Marszu Katyńskim, który 13 kwietnia 2022 r. przeszedł ulicami Kielc.

W Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej na Skwerze Ofiar Katynia, przy pomniku „Sen" złożono kwiaty i zapalono znicze. Uroczystości zostały zorganizowane przez Delegaturę IPN w Kielcach oraz Stowarzyszenie Kielecka Rodzina Katyńska.

Jak powiedziała dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury, 82 lata temu przedstawiciele elity intelektualnej i społecznej II Rzeczpospolitej zostali bestialsko zamordowani strzałem w tył głowy, tylko za to, że nie poddali się sowieckiej machnie zła. – Ta zbrodnia nigdy nie została osądzona, a sprawiedliwości musi kiedyś stać się zadość. Być może teraz świat zobaczy, z kim się mierzymy i jak działają przywódcy rosyjscy. Kiedy śledzimy doniesienia o tym, co dzieje się na Ukrainie, a także deklaracje polityków, którzy chcą postawić Władimira Putina przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości, to mamy nadzieję, że zbrodnia katyńska także stanie na tej wokandzie – podkreśliła naczelnik kieleckiej delegatury IPN.

Blisko 22 tys. Polaków – wojskowych, policjantów i cywilów – zostało zamordowanych w kwietniu i maju 1940 r. przez sowieckie NKWD. Ciała grzebano w masowych grobach w lasach tak, by nie zostały nigdy odnalezione.

W 82. rocznicę zbrodni katyńskiej delegatura IPN w Kielcach zaprasza do udziału w kolejnych wydarzeniach, upamiętniających ofiary tego ludobójstwa:

  • prezentację wystawy „Na nieludzkiej ziemi. Jeńcy Polscy w ZSRR” w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach (ul. Warszawska 5), która potrwa do końca kwietnia 2022 r.
  • uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem Ofiar Katynia, Charkowa i Miednoje w Hucie Szklanej u stóp Świętego Krzyża, 22 kwietnia 2022 r., godz. 12.00
  • wykład Marka Jończyka „Może uciekli do Mandżurii... Analiza zbrodni i sowieckiego kłamstwa” w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach (ul. Warszawska 5), 27 kwietnia 2022 r., godz. 17.00
do góry