Nawigacja

Aktualności

Odnowiona mogiła w Dobrowodzie (woj. świętokrzyskie)

10 kwietnia 2022 r. odbyła się uroczystość poświęcenia nowego nagrobka rodziny Grzegorzewskich w Dobrowodzie. W grobie, oprócz członków rodziny, pochowany jest Bogusław Grzegorzewski (1912-1944), żołnierz podziemia, zamordowany przez Niemców.

Grób stanowi również symboliczne miejsce pochówku jego brata, ppor. Czesława Grzegorzewskiego (1913-1940), oficera 6. Pułku Strzelców Podhalańskich, który został zamordowany przez NKWD w Charkowie w 1940 r.  Ppor. Grzegorzewski od 1936 r. przebywał w jednostce wojskowej w Samborze jako dowódca plutonu 8 kompanii. W grudniu 1937 r. rozpoczął dwuletni kurs Szkoły Topografów w Wojskowym Instytucie Geograficznym w Warszawie. We wrześniu 1939 r. uczestniczył w ewakuacji instytutu do Lwowa. Tam dostał się do sowieckiej niewoli.

Po mszy św. odprawionej w kościele pw. Marii Magdaleny uczestnicy uroczystości przeszli wspólnie na cmentarz, gdzie proboszcz poświęcił mogiłę, a następnie  złożono kwiaty i znicze. W uroczystości wziął udział burmistrz Buska Zdroju Waldemar Sikora, mieszkańcy Dobrowody oraz uczniowie szkoły wraz ze sztandarem.

Zastępca dyrektora Oddziału IPN w Krakowie dr Michał Wenklar przedstawił okoliczności śmierci braci, którzy zginęli podczas II wojny światowej z rąk dwóch okupantów: niemieckiego i sowieckiego. Na ręce Barbary Guzińskiej, dyrektor Zespołu Szkół Oświatowych im. Jana Długosza przekazano akt opieki nad grobem. Uroczystość związana była z obchodami Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Nagrobek został sfinansowany przez IPN.

do góry