Nawigacja

Aktualności

Projekcje spektaklu telewizyjnego „Golgota Wrocławska” – Kielce, 4, 7 i 8 marca 2022

Z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w dniach 4 ,7, 8 marca Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach zaprasza do Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach na bezpłatną projekcję spektaklu telewizyjnego „Golgota Wrocławska” w reż. Jana Komasy.

4 marca o godzinie 9.00 i 11.00 odbędą się pokazy dla młodzieży kieleckich szkół średnich. 7 i 8 marca o godzinie 10.00 odbędą się pokazy dla młodzieży szkół średnich z województwa świętokrzyskiego. Projekcję poprzedzi krótkie wprowadzenie Roberta Piwko z Delegatury IPN w Kielcach poświęcone podziemiu antykomunistycznemu oraz funkcjonowaniu komunistycznego aparatu represji.

„Golgota Wrocławska” to jeden z najlepiej ocenianych i ciągle aktualnych utworów wyprodukowanych w ramach teatralnej Sceny Faktu. Akcja spektaklu dzieje się w dwóch płaszczyznach czasowych. W pierwszej obserwujemy wydarzenia do których doszło na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX w. we Wrocławiu. Przez pryzmat losu trójki bohaterów poznajemy realia funkcjonowania komunistycznego aparatu represji, brutalności funkcjonariuszy UB oraz uległości i dyspozycyjności pracowników wojskowego wymiaru sprawiedliwości. Co jakiś czas widzowie przenoszą się do rzeczywistości lat dziewięćdziesiątych XX w. Poznają młodego wykładowcę Krzysztofa przygotowującego rozprawę doktorską poświęconą zbrodniom komunistycznym. Poznajemy go w momencie kiedy w materiałach archiwalnych natrafia na niewysłane, pożegnalne listy napisane przez skazanych. Projekt naukowy staje się wówczas coraz bardziej działaniem na rzecz przypomnienia sylwetek osób bezprawnie zamordowanych przez przedstawicieli władzy komunistycznej, a misja doręczenia niewysłanych listów okazją do odbycia emocjonalnych spotkań z członkami rodzin ofiar systemu. Reżyserem spektaklu jest Jan Komasa, twórca znany dziś z filmów fabularnych – „Sali samobójców” (2011), „Miasta 44” (2014), czy też ostatnich produkcji: „Bożego Ciała” (2019) i „Sali samobójców. Hejtera” (2020). Autorami scenariusza są Piotr Kokociński oraz Krzysztof Szwagrzyk. W postacie bohaterów i antybohaterów „Golgoty…” wcieliła się plejada znanych aktorów i aktorek ‒ Marcin Czarnik, Adam Ferency, Piotr Głowacki, Katarzyna Maciąg, Kinga Preis, Marcin Sztabiński oraz Adam Woronowicz.

W związku z epidemią koronawirusa w naszym kraju i zaleceniami Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pokaz odbywa się z zachowaniem aktualnych obostrzeń sanitarnych i wytycznych Ministerstwa Zdrowia.

do góry