Nawigacja

Aktualności

Świętokrzyskie uroczystości w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2022 r. msza święta w bazylice Katedralnej w Kielcach w intencji Żołnierzy Wyklętych zainaugurowała obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w których uczestniczyła zastępca naczelnika Delegatury IPN w Kielcach Patrycja Zatorska-Milewska.

Mimo że dla komunistów byli żołnierzami wyklętymi, dla nas są i pozostają Niezłomnymi. Trzeba pamiętać, że to byli ludzie, którzy wyrośli w duch powstań narodowych, byli spadkobiercami Polskiego Państwa Podziemnego i tradycji niepodległościowych – powiedziała Patrycja Zatorska-Milewska.

Główne uroczystości odbyły się przed pomnikiem Armii Krajowej na skwerze Żeromskiego. Zgodnie z ceremoniałem kolejno nastąpiło wciągnięcie flagi państwowej na maszt, odśpiewanie hymnu państwowego, modlitwa za Żołnierzy Wyklętych, Apel Pamięci oraz salwa honorowa. List premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do uczestników i organizatorów obchodów odczytał wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. Złożono kwiaty przed pomnikiem AK, a na zakończenie zabrzmiała Pieśń Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

W programie uroczystości uwzględniono również złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed ścianą straceń w byłym więzieniu kieleckim oraz przy pomniku ku czci zamordowanych żołnierzy podziemia antykomunistycznego na cmentarzu na Piaskach. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz województwa, miasta, służb mundurowych i mieszkańcy Kielc.

Uroczystości w Sandomierzu

1 marca 2022 r. podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Sandomierzu złożono hołd wszystkim, którzy w latach 40. i 50. XX wieku podjęli różne formy oporu wobec komunistycznego zniewolenia. W uroczystościach wzięli udział pracownicy Delegatury IPN w Kielcach.

Przy symbolicznej mogile ppłk. Antoniego Wiktorowskiego „Kruka”, dowódcy 2. Pułku Piechoty Legionów AK, a także jednej z pierwszych ofiar zbrodni komunistycznych, Robert Piwko z kieleckiej delegatury IPN przypomniał mniej znane fakty dotyczące Wyklętych. Wspomniano znaczenie ofiary poniesionej przez żołnierzy AK Sandomierz, zamordowanych przez komunistów w marcu 1945 r. oraz późniejszy opór podejmowany przez grupy sandomierskiej młodzieży (Młode Białe Orły).

Następnym punktem uroczystości była projekcja spektaklu telewizyjnego „Golgota Wrocławska” w sandomierskim kinie „Starówka”, z udziałem uczniów z I LO Collegium Gostomianum w Sandomierzu.

Na koniec uroczystości w kościele św. Józefa w Sandomierzu dziękowano za dar ofiary poniesionej przez żołnierzy i członków organizacji antykomunistycznych. Organizatorami wydarzenia były Sandomierskie Centrum Kultury, Delegatura IPN w Kielcach i Urząd Miasta w Sandomierzu.

 • Uroczystości w Sandomierzu. Fot. Katarzyna Polit
  Uroczystości w Sandomierzu. Fot. Katarzyna Polit
 • Uroczystości w Sandomierzu. Fot. Katarzyna Polit
  Uroczystości w Sandomierzu. Fot. Katarzyna Polit
 • Uroczystości w Sandomierzu. Fot. Katarzyna Polit
  Uroczystości w Sandomierzu. Fot. Katarzyna Polit
 • Uroczystości w Sandomierzu. Fot. Katarzyna Polit
  Uroczystości w Sandomierzu. Fot. Katarzyna Polit
 • Uroczystości w Sandomierzu. Fot. Katarzyna Polit
  Uroczystości w Sandomierzu. Fot. Katarzyna Polit
 • Uroczystości w Sandomierzu. Fot. Katarzyna Polit
  Uroczystości w Sandomierzu. Fot. Katarzyna Polit

Gra miejska na Action Track „Uskok, Inka, Zagończyk... – poznaj historie Wyklętych”

1-7 marca 2022 r., Kielce. Uczestnicy rozgrywki zmierzą się z pytaniami o polski podziemie niepodległościowe. Nie zabraknie rebusów, zadań liczbowych i kreatywnych. Trzy osoby, które uzyskają najwyższą liczbę punktów, wykonując zadania w najkrótszym czasie, otrzymają nagrody.

Partnerem w grze jest Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Kielcach, który przekaże dla zwycięzców nową monetę kolekcjonerską NBP z wizerunkiem kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”. Aby wziąć udział w grze wystarczy zeskanować kod QR, który zostanie zamieszczony na stronie internetowej i profilu FB organizatora 1 marca 2022 r. i będzie aktywny do 7 marca włącznie.

Gra ma na celu upowszechnienie wiedzy na temat żołnierzy podziemia niepodległościowego, uczczenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jak również edukację historyczną przez zabawę. Do udziału zachęcamy wszystkich, w tym grupy szkolne, pasjonatów tematu i sympatyków rozgrywek z aplikacją Action Track.

Aby zagrać w trybie ,,domowym’’, trzeba mieć naładowany telefon z systemem iOS (w wersji 8.0 i wyższej) albo Android (w wersji 4.2 i wyższej), zainstalowaną bezpłatną aplikację Action Track i mobilny dostępem do internetu. Po uruchomieniu aplikacji zeskanuj kod QR. Gdy zobaczysz ikonkę gry, kliknij: Pobierz. Gdy gra załaduje się, kliknij: Zacznij teraz. W miejscu, gdzie jest pytanie: Kim jesteś, wpisz swój nick i zaakceptuj. Gdy pojawi się mapa, kliknij w pinezkę, by rozpocząć grę. W kolejnych punktach będzie konieczna akceptacja regulaminu i podanie danych graczy (nazwa zespołu lub uczestnika gry, liczba uczestników).

Wydarzenia towarzyszące

 • 4 marca 2022 r., Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach – projekcja spektaklu „Golgota Wrocławska” (pokaz dla szkół).
 • marzec 2022 r., Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” IPN w Kielcach, ul. Warszawska 5 – prezentacja wystawy „Łukasz Ciepliński”. Ekspozycja przedstawia prezesa IV Zarządu WiN, który stał się symbolem walki Polaków o niepodległość. Ciepliński należał do elity pokolenia wychowanego w II Rzeczypospolitej. Walczył w obronie kraju w 1939 r. Za bohaterską postawę podczas bitwy nad Bzurą został odznaczony Krzyżem Orderu Virtuti Militari. W ZWZ-AK pełnił funkcję inspektora rzeszowskiego. Pod jego dowództwem Inspektorat AK Rzeszów był najsilniejszym ze wschodnich inspektoratów krakowskiego okręgu AK. Na panelach wystawy dotyczących okresu po 1944 r. zaprezentowano działalność Łukasza Cieplińskiego w konspiracji antykomunistycznej, jego aresztowanie, proces i tragiczną śmierć 1 marca 1951 r.
 • marzec 2022 r., „Przystanek Historia” IPN w Kielcach – promocja komiksu „Wilcze tropy” o Antonim Hedzie „Szarym”
 • marzec 2022 r. – zapalenie zniczy w miejscach pamięci Żołnierzy Wyklętych
do góry