Nawigacja

Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości w Krakowie

1 marca 2022 r. w Krakowie odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po mszy świętej w katedrze na Wawelu, której przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, uroczysty pochód przeszedł przez Rynek Główny do Galerii Wielkich Polaków w parku Jordana.

W homilii abp Jędraszewski mówił o imperium zła, które odrodziło się w wydaniu Putina. Modlił się m.in. o pokój na Ukrainie i o wolność dla jej obywateli.

Uroczystości w parku Jordana zgromadziły setki krakowian. Obecni byli kombatanci, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, duchowni, wojsko i inne służby mundurowe, przedstawiciele organizacji i środowisk patriotycznych. Licznie i ze sztandarami stawiła się młodzież krakowskich szkół.

Po wprowadzeniu kompanii honorowej oraz złożeniu meldunku dowódcy, orkiestra wojskowa odegrała hymn narodowy. Uczestnicy wysłuchali Apelu Poległych, po którym nastąpiła salwa honorowa. Następnie wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczył odznaczenia państwowe. Wśród uhonorowanych była Janina Gola, która odebrała Krzyż Zesłańców Sybiru.

Wojewoda odczytał posłanie skierowane przez premiera Mateusza Morawieckiego, a gen. Grzegorz Grodzki – list ministra obrony Mariusza Błaszczak. Głos zabrali także dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał. – Historia Żołnierzy Wyklętych zaczęła się 1 września 1939 roku wraz z niemiecką agresją na Polskę i 17 września wraz z agresją sowiecką. (...) Zdecydowana większość partyzantów powojennego podziemia niepodległościowego kontynuowała walkę z czasów II wojny światowej – powiedział dr Musiał.

Po modlitwie w intencji Żołnierzy Niezłomnych, którą poprowadził o. Jerzy Pająk, nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikami w Galerii Wielkich Polaków.

Organizatorami obchodów byli wojewoda małopolski, IPN i Stowarzyszenie Parku im. Jordana. Krakowski oddział Instytutu reprezentowali m.in. dyrektor dr hab. Filip Musiał i jego zastępca Cecylia Radoń.

Uroczystość na pl. Inwalidów

Na pl. Inwalidów, przy kamieniu węgielnym pomnika „Tym, co stawiali opór komunizmowi w latach 1944-1956”, spotkali się kombatanci, ich rodziny i przedstawiciele środowisk patriotycznych. W miejscu, w którym w czasach PRL znajdował się postument „wdzięczności Armii Czerwonej”, mimo upływu 20 lat od powołania komitetu budowy pomnika, wciąż nie ma obelisku upamiętniającego polskich patriotów.

Uroczystość zorganizowało Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Obszar Południowy w Krakowie. Modlitwę za ofiary stalinowskich represji zmówił o. Jerzy Pająk. Krakowski IPN reprezentował Andrzej Malik. Na zakończenie zebrani zapalili znicze pod pobliską tablicą na dawnej siedzibie UB.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Obchodzony od 2011 r. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca, w rocznicę zamordowania przez komunistów ppłk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, żołnierza ZWZ-AK, prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, a także sześciu innych działaczy WiN. Święto państwowe upamiętnia wszystkich żołnierzy i działaczy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.

UB aresztował ppłk. Cieplińskiego 27 listopada 1947 r. w Zabrzu. Został poddany okrutnemu, trwającemu niemal trzy lata, śledztwu w więzieniu mokotowskim w Warszawie. 14 października 1950 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na pięciokrotną karę śmierci. 1 marca 1951 r., wraz z sześcioma współpracownikami, został rozstrzelany w więzieniu mokotowskim. Ciało pogrzebano w kwaterze „Ł” cmentarza Powązkowskiego w Warszawie.

W maju 2007 r. ppłk. Ciepliński został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. W 2013 r. został pośmiertnie awansowany na stopień pułkownika.

do góry