Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „Armia Krajowa” w Kielcach

Kielce są drugim miastem w Polsce na trasie niezwykłej plenerowej wystawy poświęconej Armii Krajowej – jej otwarcie odbyło się 28 lutego 2022 r. na Rynku w Kielcach.

Była Wojskiem Polskim w konspiracji, częścią Polskiego Państwa Podziemnego podporządkowanego konstytucyjnemu Rządowi RP na Uchodźstwie. Przez cały okres okupacji tworzący ją żołnierze prowadzili walkę z okupantami – niemieckim i sowieckim. To właśnie AK w czasach niemieckiego terroru kształtowała postawy setek tysięcy Polaków, dawała nadzieję w trudnych chwilach i podtrzymywała ducha walki - powiedziała w trakcie otwarcia wystawy Patrycja Zatorska-Milewska, zastępca naczelnika delegatury IPN w Kielcach. Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, zachęcając wszystkich mieszkańców regionu do obejrzenia wystawy przypomniał, że dziś w Polsce możemy o Armii Krajowej mówić swobodnie, ale był taki czas kiedy było zupełnie inaczej - Był to okres naznaczony kłamstwem. Cześć i chwała bohaterom!

Wystawa ukazuje genezę AK na tle ówczesnej sytuacji politycznej Polski i Europy. Wprowadza w struktury Polskiego Państwa Podziemnego, zawiera także portrety dowódców i najwybitniejszych oficerów AK. Na kieleckim Rynku będzie prezentowana do 11 marca, a później m.in. w Katowicach, Łodzi, Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku.

Ekspozycja będzie prezentowana do 11 marca.

do góry