Nawigacja

Aktualności

Kalwaria Zebrzydowska. Zmarł por. Aleksander Bochenek „Berecki”, żołnierz NOW, AK i NZW

  • por. Aleksander Bochenek „Berecki” (1921-2022). Fot. Urząd Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej
    por. Aleksander Bochenek „Berecki” (1921-2022). Fot. Urząd Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej

12 stycznia 2022 r. (godz. 14) w kościele św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej odbędzie się msza pogrzebowa zmarłego 9 stycznia por. Aleksandra Bochenka „Bereckiego”, żołnierza Narodowej Organizacji Wojskowej, Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, odznaczonego m.in. Krzyżem Armii Krajowej i Odznaką Weterana Walk o Niepodległość.

Aleksander Bochenek urodził się i mieszkał w Bugaju koło Kalwarii Zebrzydowskiej, był znanym szewcem-cholewkarzem. 16 sierpnia 2021 r. ukończył sto lat, a gratulacje z tej okazji złożył mu m.in. premier Mateusz Morawiecki.

Z konspiracją niepodległościową związany był od 1940 r. jako członek grupy konspiracji narodowej kierowanej przez Stanisława Śpiewlę „Studenta”. Po scalenia Narodowej Organizacji Wojskowej z Armią Krajową żołnierz 1 kompanii „Kalwaria” II Batalionu „Szczerba” 12 Pułku Piechoty AK. Brał udział m.in. w akcji uwolnienia z niemieckiego aresztu gen. Brunona Olbrychta „Olzy”, dowódcy Grupy Operacyjnej „Śląsk Cieszyński” AK oraz w akcjach wymierzonych we współpracowników okupanta. Aresztowany przez Niemców w 1944 r., transportowany do więzienia Montelupich w Krakowie, zbiegł na stacji w Bonarce.

W latach 1945-1946 jako żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego był członkiem grupy por. Jana Kłącza „Wirskiego” kontynuującej zbrojny opór przeciwko sowieckiej okupacji i komunistycznemu zniewoleniu Polski. W latach 1949-1955 był inwigilowany przez UB.

do góry