Nawigacja

Aktualności

Zmarł mjr Zbigniew Obtułowicz „Sarat”, żołnierz partyzantki niepodległościowej na Sądecczyźnie

  • mjr Zbigniew Obtułowicz „Sarat” (1929-2021). Fot. Józef Wieczorek
    mjr Zbigniew Obtułowicz „Sarat” (1929-2021). Fot. Józef Wieczorek

30 grudnia 2021 r. na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu pochowano, zmarłego 27 grudnia, mjr. Zbigniewa Obtułowicza „Sarata”, żołnierza Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców.

Zbigniew Obtułowicz należał do operującego pod koniec lat 40. XX wieku na Sądecczyźnie oddziału partyzanckiego „Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców. Kapelanem tego oddziału był ks. Władysław Gurgacz.

Za antykomunistyczną działalność Zbigniew Obtułowicz został skazany w 1949 r. na osiem lat więzienia. Część wyroku spędził w kopalni. Po odzyskaniu wolności ukończył studia geodezyjne w Krakowie. Na Sądecczyznę wrócił w 1959 r. Pracował w Urzędzie Miasta Nowego Sącza jako naczelnik wydziału geodezji i geodeta miejski.

Schyłek życia poświęcił kultywowaniu pamięci o PPAN. Był prezesem oddziału Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Nowym Sączu. W 1999 r. razem z Henrykiem Ferencem postawił na Hali Łabowskiej w Beskidzie Sądeckim obelisk poświęcony ks. Gurgaczowi i poległym kolegom z czasów partyzanckich. W tym miejscu dobywają się coroczne uroczystości ku czci Żołnierzy Wyklętych.

Zbigniew Obtułowicz zmarł w wieku 93 lat. Był odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

do góry