Nawigacja

Aktualności

Pokaz filmu „Żeby nie było śladów” – Kielce, 14 grudnia 2021

Polski kandydat do Oscara – film w reż. Jana Matuszyńskiego „Żeby nie było śladów” – zostanie zaprezentowany 14 grudnia 2021 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach (ul. Ściegiennego 2). Począek seansu o godz. 17.  Bezpłatne zaproszenia czekaja w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach (ul. Warszawska 5), Radiu Kielce i redakcji „Echa Dnia”.

W związku z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego Delegatura IPN w Kielcach zaprasza na projekcję filmu opowiadającego o śmierci warszawskiego maturzysty Grzegorza Przemyka. Polsko-francusko-czeski dramat filmowy z 2021 r. przedstawia jedną ze zbrodni aparatu bezpieczeństwa PRL. Rutynowe zatrzymanie w centrum Warszawy zakończyło się tragedią, a śmierć Przemyka poruszyła Polaków. W maju 1983 r. władze PRL zaangażowały cały aparat państwowy – Służbę Bezpieczeństwa, milicję, media, prokuraturę i sądy, aby za wszelką cenę uchronić winnych śmierci Przemyka przed konsekwencjami.

Film „Żeby nie było śladów” oparty jest na nagrodzonym Literacką Nagrodą NIKE reportażu Cezarego Łazarewicza „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”. Słowo wstępne przed projekcją wygłosi Marek Jończyk z Referatu Badań Historycznych Delegatury IPN w Kielcach.

Wydarzenia upamiętniające 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego realizowane są we współpracy Delegatury IPN w Kielcach, NSZZ „Solidarność” Region Świętokrzyski, Archiwum Państwowe w Kielcach, Biblioteki Uniwersyteckiej w Kielcach, Muzeum Historii Kielc, Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, Radia Kielce oraz TVP3 Kielce.

do góry