Nawigacja

Aktualności

82. rocznica agresji Związku Sowieckiego na Polskę i Dzień Sybiraka – Kraków, 16–17 września 2021

Z udziałem prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego odbyły się w Krakowie uroczystości w 82. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. Wbrew twierdzeniem rosyjskiej propagandy, 17 września jest symbolem przyjaźni Stalina i Hitlera – powiedział w swoim wystąpieniu prezes IPN.

W katedrze na Wawelu mszy świętej w intencji ofiar totalitaryzmów sowieckiego i niemieckiego oraz wszystkich poległych za wolność ojczyzny przewodniczył bp Janusz Mastalski. Po nabożeństwie na pl. o. Studzińskiego, przy Krzyżu Katyńskim oraz przy tablicach zesłańców Sybiru i ofiar „operacji polskiej” NKWD odbyła się uroczystość z asystą wojskową.

Jesteśmy u stóp Krzyża Katyńskiego, symbolu męczeńskiej, niezasłużonej śmierci. (...) Symbol krzyża to także wspomnienie zwycięstwa dobra nad złem. I zwycięstwa prawdy.

17 września jest także symbolem przyjaźni, o której powinniśmy pamiętać. Przyjaźni między Józefem Stalinem i Adolfem Hitlerem. To ważne w kontekście geopolityki i tego, co chce nam dzisiaj przekazać, niezgodnie z prawdą, Władimir Putin.

W wyniku porozumienia dwóch równie przerażających totalitaryzmów – sowieckiego komunizmu i niemieckiego nazizmu, które zostało podpisane 23 sierpnia 1939 r., wybuchła II wojna światowa. To Stalin wspólnie z Hitlerem doprowadzili do wybuchu tego konfliktu.

17 września jest też wciąż żywą raną w tkance polskiego narodu, ponieważ to był dopiero początek długiej drogi cierpienia polskiego narodu – powiedział w swoim wystąpieniu prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Organizatorami uroczystości byli: IPN, wojewoda małopolski, Związek Sybiraków Oddział w Krakowie, Komitet Opieki nad Miejscami Zbrodni Komunizmu i Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Uroczystość w Klasztorze oo. Kapucynów w Krakowie

W samo południe, w kościele Zwiastowania NMP w klasztorze kapucynów przy ul. Loretańskiej w Krakowie odbyła się krótka uroczystość, podczas której złożono kwiaty i odmówiono modlitwę za duszę zmarłych pod przewodnictwem o. Jerzego Pająka OFMCap, kapelana organizacji patriotycznych. Ze względu na remont przy tablicy poświęconej Zesłańcom Sybiru, wieńce złożono pod obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Instytut Pamięci Narodowej reprezentowała Cecylia Radoń, zastępca dyrektora krakowskiego Oddziału IPN.

Uroczystość przy Pomniku Ofiar Komunizmu na cmentarzu Rakowickim

16 września 2021 r. zastępca dyrektora krakowskiego IPN Cecylia Radoń złożyła kwiaty pod symboliczną Mogiłą – Pomnikiem Ofiar Komunizmu na cmentarzu Rakowickim. Zebrani zmówili modlitwę za poległych, której przewodniczył o. Jerzy Pająk, kapelan kombatantów i środowisk niepodległościowych. Ceremonię w asyście wojskowej poprowadził Antoni Wiatr, przewodniczący Komitetu Opieki nad Miejscami Zbrodni Komunizmu.

W swoim wystąpieniu dyrektor Radoń przypomniała, że jednym z zadań IPN jest poszukiwanie i identyfikacja pogrzebanych potajemnie żołnierzy podziemia niepodległościowego oraz innych ofiar reżimów totalitarnych, w celu przeprowadzenia godnych pochówków polskich bohaterów. Nawiązała do uroczystości pogrzebowych ks. Władysława Gurgacza, Ryszarda Kłaputa i ppor. Tadeusza Zajączkowskiego, które odbyły się 14 września 2021 r. w Krakowie oraz pogrzebu Antoniego Wąsowicza w Golczewie w Zachodniopomorskiem (16 września).

Ekspertyza. Katyńskie doły śmierci

We wrześniu 1939 r. armie Niemiec i Związku Sowieckiego najechały Polskę. Agresja była konsekwencją zawartego 23 sierpnia paktu Ribbentrop – Mołotow. Polscy jeńcy wojenni trafili m.in. do sowieckich obozów. Wiosną 1940 r., w ciągu dwóch miesięcy, oddziały NKWD zgładziły blisko 22 tys. oficerów, policjantów, naukowców, duchownych, prawników, lekarzy, nauczycieli i działaczy społecznych. Zostali pogrzebani w zbiorowych mogiłach na terenie dzisiejszej Rosji, Białorusi i Ukrainy.

Udostępniamy kolejny odcinek cyklu filmowego „Ekspertyza”, zrealizowanego przez kanał TVP Historia we współpracy z IPN i Instytutem Ekspertyz Sądowych w Krakowie. Dokument pt. „Ekspertyza. Katyńskie doły śmierci” został wyprodukowany w 2019 r.

do góry