Nawigacja

Aktualności

Wystawa IPN „TU rodziła się »Solidarność«” – Skarżysko-Kamienna, 16 kwietnia – 7 maja 2021

Kolejnym miastem na szlaku wystawy „TU rodziła się »Solidarność«” jest Skarżysko-Kamienna. Ekspozycja będzie prezentowana przed budynkiem Miejskiego Centrum Kultury (ul. Słowackiego 25) do 7 maja 2021 r. Z powodu pandemii koronawirusa zapraszamy do indywidualnego zwiedzania.

Pracownicy „narzędziowni” Zakładów Metalowych „Predom-Mesko” już w marcu 1980 r. upomnieli się o poprawę warunków socjalnych. W sierpniu również stamtąd ruszyła fala strajków. Miesiąc później rozpoczęła się budowa struktur związkowych, zakończona w styczniu 1981 r. wyborem Komisji Ogólnozakładowej NSZZ „Solidarność” ZM „Predom-Mesko”. W Skarżysku-Kamiennej powstała również Tymczasowa Komisja Koordynacyjna, obejmująca 45 organizacji związkowych z miasta i okolic. Łącznie było to około 29600 osób.

Po sierpniu pracownicy skarżyskich struktur Polskich Kolei Państwowych w zdecydowanej większości zapisali się do „Solidarności”. Ich pierwszym postulatem była likwidacja rady zakładowej związku zawodowego. Kolejarze dostarczali informacje i prasę z regionów, które już ogarnęły strajki i związkowa aktywność. Kontakty z innymi regionami spowodowały, że i w Skarżysku-Kamiennej na dobre rozwinęła się lokalna prasa opozycyjna, m.in. „Informator Związkowy” i „Niezależny Serwis Informacyjny NSZZ »Solidarność«”.

Wystawa ma na celu ukazanie masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r. Składa się z części ogólnopolskiej, regionalnych oraz lokalnych, ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku kraju. Teksty na panelach wystawowych są prezentowane w języku polskim i angielskim.

 

 

do góry